ALTİD Başkanı Burhan Sili:

ALTİD Başkanı Burhan Sili:
ALTİD Başkanı Burhan Sili:
- "2016 yılında 2 milyon Rus turist, gelebilecek rakamdır. 2,5 milyon olursa bizim için muhteşem olur

ANTALYA (AA) - Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, "2016 yılında 2 milyon Rus turist gelebilecek rakamdır. 2.5 milyon olursa bizim için muhteşem olur" dedi.

ALTİD 2015 yılı turizm sezonu değerlendirmesi ve mevcut duruma yönelik strateji geliştirme toplantısı, konaklama sektörü temsilcilerinin katılımıyla bir otelde gerçekleştirildi. 

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Sili, Rusya ile yaşanan gerilim nedeniyle Türkiye, Antalya ve Alanya üzerinde turizmin yaşayabileceği olayları değerlendirdiklerini söyledi.

Sili, önlerindeki dönemde Rusya pazarında ciddi bir azalmanın söz konusu olacağını belirterek, "Ancak biz bundan minimum seviyede zarar görerek ve krizin de bize getirmiş olduğu olumsuzlukları bundan sonra bir daha bu tür şeyler yaşadığımızda nasıl hareket edebileceğimiz noktasında bir planlama yaparak fırsata çevirebilmeyi planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Antalya'ya bu yıl 3 milyon 400 bin Rus turistin geldiğini anlatan Sili,  "2016 yılında 2 milyon Rus turist gelebilecek rakamdır. 2.5 milyon olursa bizim için muhteşem olur. Ancak 2015 yılında gelen turist sayısının 4-4,5 milyondan 3.4 milyona inmiş olması bizleri daha fazla etkileyebiliri de akıllara getiriyor. Ancak bunun toparlanması için sadece dış ve iç pazar çalışmalarını değil maliyet kontrolü, birlikte hareket etme, karlılık, fiyatlarda indirim gerçekleştirmeyi planlıyoruz" ifadelerinde bulundu.

Sili, 2016 için Avrupa pazarında da ön rezervasyonda bir gerileme söz konusu olduğunu belirterek, bunun için de Avrupa, İskandinav ülkeleri ve iç pazardaki tanıtım çalışmalarını artıracaklarını kaydetti.