Ambulans ve itfaiye çalışanlarına "özellikli" kurtarma anlatıldı

Ambulans ve itfaiye çalışanlarına "özellikli" kurtarma anlatıldı
Ambulans ve itfaiye çalışanlarına "özellikli" kurtarma anlatıldı
- Slovenya ve Çek Cumhuriyeti'nde iple ve araçtan kurtarma eğitimi alan 8 eğitimci, Antalya'da itfaiye ve ambulans servisleri çalışanlarına bilgilerini aktardı

ANTALYA (AA) - İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen, "Ambulans ve İtfaiye Servisi Çalışanlarına Yönelik Özellikli Kurtarma Tekniği" eğitimleri başladı.

İl Sağlık Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığının ortaklaşa gerçekleştirdiği, "Ambulans ve İtfaiye Servisi Çalışanlarına Yönelik Özellikli Kurtarma Tekniği Projesi" (RESFAS) eğitim toplantısı, Acil Sağlık Hizmetleri Bölge Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde başladı.

Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi Proje Uzmanı Meryem Zincirli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında 8 eğitimcinin, Slovenya'da iple kurtarma, Çek Cumhuriyeti'nde sıkışmış araçtan kurtarma teknikleri konusunda bir hafta eğitim aldığını bildirdi.

Yurtdışındaki programa katılan 8 eğitimcinin, Antalya'da 120 kişiye edindikleri bilgi ve deneyimleri aktaracağını anlatan Zincirli, eğitime itfaiyeden 60, 112 Acil Servis ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nden (UMKE) 60 sağlık personelinin katıldığını açıkladı.

Zincirli, 3 gün sürecek eğitimde ambulans ve itfaiye personeline sıkışmış araçtan hasta kurtarma ve iple kurtarma konularının anlatılacağını ifade etti.