Anadolu Ateşi "Aspendos Efsanesi"ni sahneledi

Anadolu Ateşi "Aspendos Efsanesi"ni sahneledi
Anadolu Ateşi "Aspendos Efsanesi"ni sahneledi
- Antik kentin hikayesi ve tarihte geçirdiği süreç, film, dans ve müzikle sanatseverlerin beğenisine sunuldu

ANTALYA (AA) - Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, "Aspendos Efsanesi-Aspendos'ta Tarihe Yolculuk"u izleyiciyle buluşturdu.

Tarihi Aspendos Antik Tiyatrosu'ndaki gösteride, Pers, Roma, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinden Mustafa Kemal Atatürk 'ün ziyaretine kadar Aspendos'un hikayesi, müzik, dans ve filmle canlandırıldı.

Gösteride, antik tiyatronun yapılış evreleri, dönemin kostümleri ve savaş arabaları anlatıldı. 

Yerli ve yabancı çok sayıda sanatseverin izlediği gösteride, topluluğun performansı, seyirciler tarafından uzun süre alkışlandı.

- " Bugün gerçek seyirciyi aldık" 

Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, gösteri öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce Aspendos'ta sunulan gösterinin prova özelliği taşıdığını söyledi.

Önceki gösterimlerin yakın çevreleri ve acentelere yönelik olduğunu anlatan Erdoğan, "Bugün gerçek seyirciyi aldık, o nedenle oldukça heyecanlıyız. Aspendos'taki sınırlamalara uyarak kapasitenin yarısı kadar seyirci alabiliyoruz. Amaç Aspendos'un dokusunu korumak" dedi. 

Erdoğan, antik tiyatronun dokusuna zarar vermemek amacıyla özellikle ses sistemi için özel düzenek hazırlandığını da bildirdi.

Aspendos Efsanesi'nin belgesel film ve tarihi anlatım özelliği taşındığını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Yapılan , buranın tarihine saygı projesi ve bugüne kadar gelen reaksiyonlar çok iyi. Bu mekan, bunu hak ediyordu. 2 bin yıldır bize emanet edilen bir yer ve yüksek bir koruma bilinciyle yaşatmak gerekiyor. Son restorasyondan sonra da gösterimlere açılması bizi çok sevindirdi. Çünkü 2001'den beri burada gösterimler yapıyoruz, bunun için buranın anlamı bizim için yüksek."