Anadolu Ateşi'nden Aspendos'un tarihine yolculuk

Anadolu Ateşi'nden Aspendos'un tarihine yolculuk
Anadolu Ateşi'nden Aspendos'un tarihine yolculuk
- Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, "Aspendos Efsanesi - Aspendos'ta Tarihe Yolculuk" gösterisiyle izleyenleri, antik kentin 2 bin yıllık tarihinde yolculuğa çıkaracak - Genel Sanat Yönetmeni Erdoğan: - "Sinema filmiyle interaktif tiyatral anlatımın olduğu çok heyecan verici bir proje ve dünyada ilk kez yapılıyor"

ANTALYA (AA) - SİNAN ÖZMÜŞ - Anadolu Ateşi Dans Topluluğunun, kuruluşunun 15. yıl dönümü anısına hazırladığı "Aspendos Efsanesi - Aspendos'ta Tarihe Yolculuk" gösterisini izleyen sanatseverler, antik kentin 2 bin yıllık tarihinde yolculuk yapacak.

Kurulduğu günden beri 97 ülkede 4 bin canlı performansla 45 milyon seyirciye ulaşan Anadolu Ateşi'nin yeni projesi "Aspendos Efsanesi - Aspendos'ta Tarihe Yolculuk", 26 Ağustos'ta Aspendos Antik Tiyatro'da seyircilerle buluşacak.

Haftanın iki günü yapılacak gösteride, Aspendos Antik Kenti ve tiyatronun yapılış evreleri, dönemin kostümleri, gladyatörler savaşı özel yöntemle Aspendos'un duvarlarına yansıtılacak.

Antik tiyatronun hikayesi, belgesel film ve dans gösterisi eşliğinde seyircilerin beğenisine sunulacak.

- "Dünyada ilk kez yapılıyor"

Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gösteri için Aspendos ve Antalya'nın 2 bin yıllık tarihini anlatan belgesel film çektiklerini söyledi.

Filmin içeriğine interaktif olarak dansçıların eşlik edeceğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Söz gelimi Aspendos'ta kurulan savaş akademisinden bahsederken, oradaki askerlerin talimi ve yaşam biçiminden kesitler, yukarıda agorada alışveriş sahneleri anlatılırken oraların canlandırılması, gladyatörlerin savaşı gibi şeyleri filmle vereceğiz. Yani bir sinema filmiyle interaktif tiyatral anlatımın olduğu çok heyecan verici bir proje ve dünyada ilk kez yapılıyor."

Erdoğan, 90 dakika boyunca tam kadro gerçekleştirecekleri gösteriyle Aspendos Antik Kenti'ne gelenlerin tarihsel anlatımla 2 bin yıl öncesine gideceğini sözlerine ekledi.