Anadolu Ateşi'nden Aspendos'un tarihine yolculuk

Anadolu Ateşi'nden Aspendos'un tarihine yolculuk
Anadolu Ateşi'nden Aspendos'un tarihine yolculuk
- Aspendos Antik Kenti'nin hikayesi ve tarihte geçirdiği süreç film, dans, müzikle sanatseverlerin beğenisine sunuldu

ANTALYA (AA) - Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, Aspendos Antik Kenti'nin hikayesini ve tarihte geçirdiği süreci dansla anlattı. 

Tarihi Aspendos Antik Tiyatrosu'nda gerçekleştirilen gösteride, tiyatronun duvarlarına Pers, Roma, Selçuklu, Osmanlı dönemi ve  Mustafa Kemal Atatürk 'ün Aspendos ziyaretine kadar geçen süre müzik, dans, film ile canlandırıldı. 

"Aspendos Efsanesi - Aspendos'ta Tarihe Yolculuk" ismi verilen gösteride antik tiyatronun yapılış evreleri, dönemin kostümleri ve savaş arabaları anlatıldı. 

Çok sayıda sanatseverin izlediği gösteride, topluluğun 1,5  saat süren performansı, seyirciler tarafından uzun süre alkışlandı.

Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, gösteri öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, gösteride Aspendos tarihinde gerçekleştirilen ayinlerin, savaşların, mücadelelerin ortaya konulduğunu söyledi. 

Gösteride Belkıs ve Aspendos'un mimarı Zenon'nun yaşadığı efsane aşkın gözler önüne serildiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Gösteride, antik tiyatronun Selçuklular döneminde kervansaray olmasından Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyeti üzerine restore edilmesi, günümüzden kesitler ve son olarak Anadolu Ateşi gösterisi ile bir final gerçekleştiriliyor. Romalı gladyatörlerin dövüşleri, Belkıs ve Zenon'nun aşkı, Perslerin şehri işgali, Osmanlı askeri, Cumhuriyet dönemi dansları ve Anadolu'nun 7 bölgesinden derlenen halk dansı motiflerinden oluşan koreografileriyle Anadolu kültürünün hepsi bir arada sunuldu."