Anadolu Ateşi'nden Aspendos'un tarihine yolculuk

Anadolu Ateşi'nden Aspendos'un tarihine yolculuk
Anadolu Ateşi'nden Aspendos'un tarihine yolculuk
- Aspendos Antik Kenti'nin hikayesi ve tarihte geçirdiği süreç, film, dans ve müzikle sanatseverlerin beğenisine sunuldu - Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Erdoğan: "(Aspendos Antik Tiyatrosu'nun restorasyonu) Bana göre restorasyonda yanlış bir şey yok. Doğru bir restorasyon yapılmıştır"

ANTALYA (AA) -  Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, Aspendos Antik Kenti'nin hikayesini ve tarihte geçirdiği süreci dansla anlattı. 

Tarihi Aspendos Antik Tiyatrosu'nda gerçekleştirilen gösteride, tiyatronun duvarlarına Pers, Roma, Selçuklu, Osmanlı dönemi ve  Mustafa Kemal Atatürk 'ün Aspendos ziyaretine kadar geçen süre, müzik, dans, film ile canlandırıldı. 

"Aspendos Efsanesi-Aspendos'ta Tarihe Yolculuk" ismi verilen gösteride antik tiyatronun yapılış evreleri, dönemin kostümleri ve savaş arabaları anlatıldı. 

Yerli ve yabancı çok sayıda sanatseverin izlediği gösteride topluluğun performansı, seyirciler tarafından uzun süre alkışlandı.

Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, gösteri öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, gösterinin bir tarihe saygı projesi olduğunu söyledi. Gösteride 2 bin yıllık tarihi Aspendos Antik Tiyatrosu'nun kuruluş evrelerinin anlatıldığını belirten Erdoğan, "Gösteride bu görkemli yapıya dair yıllardır halk arasında söylenen efsaneleri anlatıyoruz. Binanın yapılış tekniklerini Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yaşadığı tarihi anlatan bir gösteri sergiliyoruz" dedi.

Erdoğan, gösteride seyirciye 6 projeksiyon aracılığıyla 3 boyutluya yakın bir görsellik sunduklarını ifade ederek, seyirciyi tarihi dokunun üzerinde 2 bin yıllık bir yolculuğa götürdüklerini kaydetti.

- Aspendos Antik Tiyatrosu'nun restorasyonu

Aspendos Antik Tiyatrosu'nun restorasyonundan sonraki ilk gösteri periyoduna girdiklerini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Biz hep burada yaşadığımız için restorasyonun yapım evrelerinde kullanılan o beyaz taşlar benim de dikkatimi çekmişti. O günden bu yana hem Bakanlık yetkilileriyle hem de arkeolog uzmanlarla görüştüm. Bu konu tartışmalı bir konudur. Ancak, bana göre restorasyonda yanlış bir şey yok. Doğru bir restorasyon yapılmıştır."