Ankara'daki terör saldırısına tepkiler

Ankara'daki terör saldırısına tepkiler
Ankara'daki terör saldırısına tepkiler
-Saldırı, Antalya ve Muğla'da çeşitli sivil toplum kuruluşları ile siyasi parti temsilciliklerince kınandı

ANTALYA/MUĞLA (AA) - Ankara 'daki terör saldırısı, Muğla ve Antalya'da çeşitli sivil toplum kuruluşları ile siyasi parti temsilciliklerince kınandı.

AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, terörün en karanlık, en vahşi ve en barbar yüzünü Ankara'da gösterdiğini kaydetti.

Hain saldırıyı şiddetle lanetlediğini belirten Çelik, "Bu hain saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve aziz milletimize başsağlığı diliyoruz. Yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz" dedi.

Saldırının hedefinin Türkiye olduğunu ifade eden Sena Nur Çelik, saldırının demokrasiye yönelik bir suikast ve toplumsal barışa karşı bir travma yaratma girişimi olduğunu kaydetti. Çelik, "Bu terör eylemi aynı zamanda siyasi sonuçları hedefleyen, yaklaşan seçimler öncesinde ülkemizde siyasi dengeleri bozmayı ve siyasi eğilimleri yönlendirmeyi amaçlayan da bir eylemdir" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye'yi karmaşa içine sokmak isteyenlerin Ankara'da bir kez daha ellerini kana buladığını kaydetti.

Emelleri için ülkeyi karmaşa içine sokmak isteyenlere karşı her zaman dik durmayı başaracaklarını belirten Ayık, "Ankara'da yapılan eylem çok sayıda masum vatandaşımızın hayatına kaybetmesine birçoğunun da yaralanmasına neden olmuştur. Yapılan kanlı eylemi nefretle kınıyoruz. Böylesi bir saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yakınlarına ve Türkiye'ye sabır diliyoruz" dedi. 

- Muğla

Muğla'da Sınırsızlık Meydanı'nda toplanan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, saldırıları kınayan pankartlar taşıyarak, ölenler için saygı duruşunda bulundu.

Grup adına açıklama yapan SES Muğla Şube Başkanı Fatma Yarış, terör saldırısında hayatını kaybedenleri saygıyla andıklarını söyledi.

Yaşamını yitirenleri unutmadıklarını anlatan Yarış, "Bütün vahşetinize, şiddetinize, katliamlarınıza rağmen eşit, özgür, demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bizi korkutmaya, yıldırmaya ve sindirmeye çalışanlara sesleniyoruz. Korkmayacağız, yıkılmayacağız, unutmayacağız ve affetmeyeceğiz" dedi.

- Yatağan

Yatağan ilçesinde Atatürk Anıtı'nda toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, saldırıları kınayan pankartlar taşıyarak olayı protesto etti.

Polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri altında toplanan grup adına konuşan Eğitim-Sen Yatağan Temsilcisi Ali Akçay, kendisinin de 10 Ekim'de Ankara'da düzenlenen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi'nde yer aldığını söyledi.

Terör saldırısında yaşamını yitirenler için üç günlük yas ilan edildiğini hatırlatan Akçay, "Bütün vahşetinize, bütün şiddetinize, bütün katliamlarınıza rağmen eşit, özgür, demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

Saldırı, Muğla'nın Bodrum ve Ortaca ilçelerinde de protesto edildi.