ANSİAD Başkanı Eroğlu:

ANSİAD Başkanı Eroğlu:
ANSİAD Başkanı Eroğlu:
- "İş dünyası olarak ekonomik istikrarsızlık ve siyasi belirsizlik nedeniyle diken üstünde oturuyoruz. Hükümetin bir an önce kurulmasını istiyoruz"

ANTALYA (AA) - Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Ali Eroğlu, dünyası olarak ekonomik istikrarsızlık ve siyasi belirsizlik nedeniyle diken üstünde oturduklarını belirterek, "Hükümetin bir an önce kurulmasını istiyoruz" ifadesini kullandı.

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye için son derece zor koşulların olduğu bu dönemde, tüm farklılıklara rağmen, hükümet kurma amacıyla görüşmelere devam eden siyasi parti liderlerinin ve partilerin uzlaşma çabalarını takdirle karşıladıklarını bildirdi.

Bununla birlikte toplumsal huzur ve barışın ülkenin tümüne yayıldığı bir ortamın hazırlanmasını, ortak akıl, uzlaşı, diyalog ve sağ duyunun hakim olmasını, siyasi belirsizliğin ortadan kaldırılmasını talep ettiklerini belirten Eroğlu, şunları kaydetti:

"Hükümetin bir an önce kurulmasını istiyoruz. İş dünyası olarak, ekonomik istikrarsızlık ve siyasi belirsizlik nedeniyle diken üstünde oturuyoruz. Yaşadığımız şiddet ve terör olayları da bu tabloya eklenince riskin daha da büyük olduğunu ifade etmek isteriz. Özellikle çözüm sürecinin aksaması ve Suriye'de gelişen olaylar Türkiye ekonomisinde önemli kırılma noktaları yaratacak ölçekte meselelerdir. Diğer yandan global ekonomik gelişmeler, gelişmekte olan ülkeleri yeni sorunların beklediğinin habercisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'nin siyasi ve ekonomik belirsizlik yoluna girmesi uzun vadede önünü alamayacağımız sorunları beraberinde getirecektir. Yarım kalan reformlar ekonomideki sarsıntılarının şiddetini artıracak, olumlu verilerin önüne set koyacaktır."

Halk iradesinin de karşılığı olan güçlü bir koalisyonla Türkiye'nin yoluna devam etmesinin ekonomiye duyulan güveni artıracağını savunan Eroğlu, "Halk iradesini sandıkta göstermiş ve beklentisinin koalisyondan yana olduğunu ifade etmiştir. Halk yeniden seçim değil, uzlaşı, sağ duyu, diyalog istiyor. Halk barış ve huzur istiyor" değerlendirmesinde bulundu.