ANSİAD, SDÜ ve MAKÜ arasında protokol

ANSİAD, SDÜ ve MAKÜ arasında protokol
ANSİAD, SDÜ ve MAKÜ arasında protokol
- ANSİAD, SDÜ ve MAKÜ arasında İş Fikri Proje Yarışması Protokolü imzalandı

ANTALYA (AA) - Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) ile Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) arasında İş Fikri Proje Yarışması Protokolü imzalandı.

ANSİAD'dan yapılan açıklamaya göre, imza protokolünde konuşan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Batı Akdeniz Bölgesindeki üniversitelerle ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile bu okullardan son bir yıl içinde mezun olan öğrenciler arasında düzenlenecek İş Fikri Proje Yarışması protokollerini imzaladıklarını kaydetti.

Eroğlu, ANSİAD'ın girişimcilik ekosistemini bölgeye yayma kararında üniversitelerin heyecanı ve motivasyonunun çok iyi olduğunu ifade etti.

Toplantıda konuşan SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu da  Türkiye 'nin yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin değerlendirilmesinin insan kaynağına bağlı olduğunu vurguladı.

İhracatı, üretimdeki verimliliği artırmak için mutlaka high-tech (ileri teknoloji) ürünlerin üretilmesi gerektiğini ifade eden İbicioğlu, bunun için araştırma-geliştirme faaliyetlerinde bulunmak gerektiğini kaydetti. SDÜ olarak Türkiye'nin en büyük araştırma-dizayn ve yenilik üretme merkezini kurduklarını belirten İbicioğlu, "Aklınızda çılgın bir projeniz varsa gelin, birlikte hayata geçirelim" dedi.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı da ANSİAD ile işbirliği yapmaktan mutlu olduklarını kaydetti. Saatcı, "Öğrencilerimizi girişimcilik konusunda her zaman destekledik, imzaladığımız bu protokol de bunun örneklerinden biri olacak" diye konuştu.

İki üniversite ile yapılan protokollerde üniversite öğrencisi ve mezunlarının yenilikçi iş fikirlerini ödüllendirerek gençlerin girişimcilik alanında projeler üretmesini teşvik etmek, Türkiye'nin başarılı girişimci adaylarının kamuoyunun ve iş dünyasının dikkatini çekerek genç girişimcilere destek olmak amaçlanıyor.