Antalya Barosu "İç Güvenlik Paketi"ni protesto etti

Antalya Barosu "İç Güvenlik Paketi"ni protesto etti
Antalya Barosu "İç Güvenlik Paketi"ni protesto etti
-Antalya Baro Başkanı Bacanlı: - "Yargı kararları olmadan, telefon dinlemelerinin ve üst aramaların önü keyfi bir şekilde açılmış olacak" - "Biber gazından korunmak için yüzünü kapatan kişi 3 yıldan 5 yıla kadar, cebinde sapan taşıyan kişi 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalacaktır"

ANTALYA (AA) - Antalya Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı, "İç Güvenlik Yasa Tasarısı"nın kanunlaşmasının tepki göstererek, "Yargı kararları olmadan, telefon dinlemelerin ve üst aramaların önü keyfi bir şekilde açılmış olacak" dedi.

Kazın Özalp Caddesi'nde toplanan Antalya Barosu üyesi avukatlar, İç Güvenlik Yasa Tasarısı'nı protesto  etti. Taşıdıkları pankartlar ve dövizlerle slogan atarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyen grupta, bazı avukatlar ise yüzlerini bandana ile kapatarak, yasa tasarısını protesto etti.

Grup adına açıklama yapan Baro Başkanı Bacanlı, İç Güvenlik Yasa Tasarısı'nın kanunlaşması halinde toplumsal anlamda sıkıntılar yaşanacağını belirtti. Bacanlı, "Yargı kararları olmadan, telefon dinlemelerin ve üst aramaların önü keyfi bir şekilde açılmış olacak. Yargı kararı olmadan kişiler 48 saat gözaltında tutulacaktır. Polis; müşteki, tanık ve mağdur ifadelerini ikametlerinde iş yerlerinde alabilecektir" diye konuştu.

Biber gazından korunmak için yüzünü kısmen kapatan kişinin de hapis cezası ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Bacanlı şöyle konuştu:

"Bu düzenleme yasalaştığı takdirde biber gazından korunmak için yüzünü kapatan kişi 3 yıldan 5 yıla kadar, cebinde sapan taşıyan kişi 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalacaktır. Toplumsal olaylarda oluşan zararlardan, fail olup olmadığına bakılmaksızın gösteriye katılan herkes sorumlu olacaktır. "

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın da katıldığı protesto, açıklamanın ardından olaysız sona erdi.