Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel:

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel:
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel:
- "Eskiden balkondan çay içerken arabaların geçtiği projeye izin vermeyenler bugün bizim sayemizde Karayolları'na teşekkürü öğrendiler"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, daha önce kavşakların yapımına karşı olanların şimdi Karayolları'na teşekkür ettiğini söyledi.

Türel, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (AESOB) toplantı salonunda servisçilere yönelik gerçekleştirilen seminerde yaptığı konuşmada, göreve gelmeden önce esnaf dostu belediye anlayışı ile görev yapacakları sözünü verdiğini hatırlattı.

Esnaf dostu olmanın lafla olmayacağını ifade eden Türel, "Esnafın yanında olmakla esnafla çalışarak olur. Şimdi ise esnafa borcunu ödemeyen bir belediye değil, esnafa alacağını anında ödeyen bir belediye olduk. Odalarımız ne derse hukuk, yasa ve yönetmelik çerçevesinde milletin hayrına uygun olduktan sonra sorunları çözmek zorundayız" dedi.

- "Yarın 161 tesisin açılış törenini yapacağız"

Antalya'ya hizmet için gece gündüz demeden çalıştıklarını dile getiren Türel, şunları kaydetti:

"Yarın Kepez Arena yanında 161 tesisin açılış törenini yapacağız. Karayolları tarafından yatırımı yapılan, Büyükşehir Belediyesi tarafından UKOME izinleri alınmak suretiyle önü açılan iki kavşağın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu tarafından resmi açılışı yapılacak. Mevlana Kavşağı'nda çalışmalar hızla sürüyor. Mayıs ayı içinde tamamlamayı hedefliyoruz. Önemli bir kavşak sorununu çözmüş olacağız. Bugünlerde Toptancı Hal, Altınova, Aksu ve TEDAŞ Kavşağı'nda çalışmalar başlıyor. Karayolları ile ortak yürüttüğümüz bir projedir ve 6 ay içinde tamamlayacağız. Buna Havalimanı Kavşağı'nın 'yonca kavşak' olması ve EXPO 2016 önündeki kavşak dahil toplam 6 kavşak bitecek"

- "Karayolları'na teşekkürü öğrendiler"

Açılışı yapılacak kavşaklarda çalışmaların seçimlerden 6 ay önce başlaması gerekirken başlayamadığını anlatan Türel, o dönem ki Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın "İnsanlar balkonda çaylarını içiyorken yanından araçların geçtiği bir kavşak projesini onaylamıyorum. Bu projeye izin vermem" sözünü hatırlattı.

O dönemde kavşak inşaatlarının parasının ve her şeyinin hazır olduğunu belirten Türel, şöyle konuştu:

"Şimdi o kavşaklardan geçiyorsunuz etrafınızda çay için birileri var mı? Hiç denk geldi mi? Etrafınızda bir balkon gördünüz mü? Zihniyet farkı, dert yaptırmamak, yaptırmak olsa seçimlerden önce bitmişti o kavşaklar. Biz geldik önünü açtık. Gerekli izinleri verdik. Kazma kürek bir hafta sonra vuruldu. Dediler ki, 'Antalya Büyükşehir Belediyesi AK Partili olmadığı için hükümet Antalya'yı cezalandırmıştı, Menderes seçildi diye bu inşaatlar başladı'. Ya izin vermeyen CHP 'li Büyükşehir Belediyesi, yapmayan hükümet değildi. Ama hayatları iftira. Biz gelmeseydik, bugün o izinler verilmemiş, bu kavşaklar açılmamış olacaktı. Yanına da tabela asıyorlar. 'Karayolları'na teşekkür ederiz' diyorlar. Buna da şükür. Eskiden balkondan çay içerken arabaların geçtiği projeye izin vermeyenler bugün bizim sayemizde Karayolları'na teşekkürü öğrendiler."

Servisçiler Odası Başkanı Süleyman Şahin, Türel'e bir portre fotoğrafını hediye etti. Türel de artık plaket verilmediğini hatırlatarak, "Başbakanımızın ziyareti anısına Düzlerçamı'nda hatıra ormanı oluşturduk. Sabah fidan diktim. Artık plaket yok. Fidan dikeceğiz. Sizler de fidan dikerek, katkı koyabilirsiniz" dedi.