Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Kemer'de

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Kemer'de
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Kemer'de
- Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: - "Toplu ulaşım kar edilecek bir husus değildir. Millete hizmet edilmesi gereken, zararı sübvanse edilmesi gereken bir husustur" - "Büyükşehir'in Kemer'e yaptığı yatırımlar, aldığı gelirin misli misli fazlası"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Toplu ulaşım kar edilecek bir husus değildir. Millete hizmet edilmesi gereken, zararı sübvanse edilmesi gereken bir husustur" dedi.

Türel, Kemer ilçesinde esnafı ziyaret etti vatandaşlarla buluştu. Ziyaret sonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen Türel, Kemer ile ilgili projelerin bir kısmını başlattıklarını, bir kısmını da başlatacaklarını söyledi.

Kemer'de sadece arıtma tesislerinin kapasitesini artırmak için iki yılda yaklaşık 60 milyon liralık yatırımlık yapacaklarını belirten Türel, kavşak çalışmalarıyla da Kemer'deki ulaşım sorunlarını çözeceklerini ifade etti. Kemer 2 üst geçişli kavşağın inşaatının devam ettiğini, kavşağın bir tarafının gelecek ay başında, diğer tarafının da ayın ortasında hizmete gireceğini belirten Türel, "Turizm sezonundan önce geliş gidiş olarak trafiğe açılmış olacak. Kemer 3 Kavşağı'na da turizm sezonu sonrasında başlayacağız. Bu çalışmalar Kemer trafiğinin rahatlamasını sağlayacak" dedi.

Kemer'e deniz otobüsü seferlerinin sürdüğünü hatırlatan Türel, şöyle konuştu:

"Deniz araç sayımızı artırabilirsek seferleri daha da sıklaştıracağız. Gece hem Kemer'e hem Kaleiçi'ne yemeğe gelen misafirlerimizin dönüşüne imkan verecek şekilde belki de gece bir sefer planlayacağız. ?Antalya-Kemer arasında ciddi bir ticari canlılık sağlamaya çalışıyoruz. Menderes Türel'in projesini itibarsızlaştırmak için geçmişte deniz otobüsünü 40 lira yapanlar, '40 liranın altında kazanmaz' diyenler, Kemer'e resmen ihanet etmiştir. Biz 10 lira ile gayet iyi şekilde çalıştırıyoruz. Bizim yaptığımız işlerin hesabının arkasında millete hizmet vardır, milleti ütmek yoktur. Milleti ütenler geçmişte Kemer'e deniz otobüsünü 40 lira yaptılar, bedelini sandıkta ödediler. Amacımız milleti ütmek değil, millete hizmet. Toplu ulaşım kar edilecek bir husus değildir. Millete hizmet edilmesi gereken, zararı sübvanse edilmesi gereken bir husustur. Bu bütün dünyada böyledir. Amaç ucuz ulaşımdır çünkü."

 

- Toplu taşımaya yönelik çalışmalar

Kemer'de toplu ulaşımla ilgili düzenlemeler olduğunu belirten Türel, bu düzenlemelerle ilgili teknik altyapının oluşturulduğunu anlattı. Toplu ulaşım esnafını havuz içinde toplayacaklarını anlatan Türel, "Eşit dağılım, adaletli paylaşımla akıllı kart uygulamasını da devreye tutmak suretiyle hepsini rotasyona tabi tutarak bütün hatlarda çalıştıracağız. Herkes kendi payına düşeni koltuk başına havuzda toplanan bedeli eşit olarak paylaşacak. Yoğun hatlarda 'Sen çalıştın, az hatlarda ben çalıştım' tartışması yaşanmayacak" dedi.

Liman ve Atatürk caddelerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenmesi konusunda esnaftan büyük talep oluğunu kaydeden Türel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bana gelen bilgilere göre Kemer Belediye Başkanımızın da devretme yönünde eğilimi var ama Meclis kararı gerekiyor tabi. Sonucu Meclis belirleyecek. İyi niyetli yaklaşımla bu caddeleri güzelleştirecek çok güzel projeler, Kemer'in girişinde cazibe yaratacak çok özel projeler yapmak istiyoruz. Seçimlerden sonra Meclisimizin gündemine almak suretiyle projelere başlayıp, bu caddeleri bir dahaki turizm sezonunda turistlerin görüp gidemeyeceği cazibe merkezi haline getirmeye çalışacağız."

 

- Yat limanı projesi

Basın mensuplarının Kemer'e kruvaziyer limanı yapılmasına yönelik sorusu üzerine Türel, ilçede kruvaziyer değil yat limanı projeleri bulunduğunu bildirdi.

Kruvaziyer limanıyla ilgili planlamaları olduğunu, ancak Demre'de hayata geçirileceğini anlatan Türel, Noel Baba'nın günübirlik cruise gemileri için çekim merkezi olduğunun altını çizdi.

Havalimanına yakınlığı dolayısıyla Lara bölgesinde de bir kurvaziyer limanı planladıklarını ifade eden Türel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Antalya'da bunu planladığımız için Kemer'de kruvaziyer limanı çok rantabl çıkmıyor. Kaliteli, paralı turisti Kemer'e getirebilecek yat limanı projelerimiz var. Yat limanlarını doldurduğumuzda kruvaziyerden gelecek turistten çok daha fazlasını buraya getirebiliriz. Mavi yolculuğunun son ya da başlangıç noktası olabilir Kemer. O nedenle yat turizmini geliştirecek yat limanı projeleri daha önemli. Ulaştırma Bakanımızın da Antalya milletvekili adayı olması projeleri daha da kolaylaştıracaktır. Seçmenlerimiz bize destek verirse imkan, irade ve çalışkanlığa sahibiz."

Türel, Tekirova-Finike duble yol çalışmasının da yakında başlayacağını açıkladı.

 

- Emlak vergisi 

Bir basın mensubunun, emlak vergilerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından artırıldığı yönündeki iddiaları hatırlatması üzerine Başkan Türel, şöyle konuştu:

"Emlak vergileri ilçe belediyelerin takdirinde olan bir husustur. Kemer Belediyesinin emlak vergilerini yükseltmesi söz konusu olmuş. 'Büyükşehir artırdı' diyorlar, yalan söylüyorlar. Büyükşehir Belediyelerinin aldığı gelirler kanunlarla belirlenmiş gelirlerdir. Büyükşehirin aldığı gelirlerden ne kadarını Kemer'e yatırım olarak dönüştürüyor bunun hesabını yapmak gerek. Kemer'de sadece bir arıtma projesine 60 milyon lira harcıyoruz. Kemer'den aldığımız gelirler 2 senede 60 milyon lira oluyor mu düşünmek gerek. Büyükşehir'in Kemer'e yaptığı yatırımlar, aldığı gelirin misli misli fazlası."

Başkan Türel, başka bir soru üzerine de Çıralı'da yaşanan yıkımdan haberi olmadığını, bu yıkımların Büyükşehir ile ilgisinin bulunmadığını kaydetti.