Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı
- Manavgat ilçesine baraj ve hidro elektrik santrali yapılması kabul edildi

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi şubat ayı toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında yapıldı.

Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT) binasında gerçekleştirilen toplantının başında, haziran ayında yapılacak genel seçimlerde milletvekili aday adayı olacak,  AK Parti meclis üyesi Mehmet Yaşar ile  MHP  meclis üyesi Ahmet Yaşar, büyükşehir meclis üyeliklerinden istifa etti.

Toplantıda, bütçe komisyon maddelerinin görüşülmesi sırasında Manavgat ilçesine Kasımlar Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin (HES) kurulması ile ilgili maddenin görüşülmesi sırasında meclis parti grupları arasında farklı görüşlere yer verildi.

CHP grup sözcüsü Ruhi Beşiktaş , barajın Köprülü Kanyon'a ve milli parka zarar vereceğini savunarak, Kanyon'da yapılan raftingden çevre köylerin geçimlerini sağlamaları nedeniyle CHP grubu olarak maddeye olumlu oy vermeyeceklerini belirtti.

Türel ise barajın Köprülü Kanyon'a ve Milli Parka zarar vermeyeceğini vurgulayarak, "Alan, Köprü Çayı'nın dışındadır. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunda olumlu karar verildi. Ayrıca 18 vatandaşın ÇED raporu kararının durdurulması için başvurdukları Danıştay da reddetti" diye konuştu.

Barajın çevre köylere olumlu katkı sağlayacağını öne süren AK Parti Meclis üyesi Hasan Ali İrban da barajın tünellerinin yer altından geçirileceğini ve yaz aylarında debisi düşen kanyona proje sayesinde olumlu katkı sağlanacağını ifade etti.

Konuşmalardan sonra yapılan oylamada, oy çokluğu ile Kasımlar Barajı ve HES'in kurulması kabul edildi.

Meclis Bütçe Komisyonu'nun 6'ncı maddesinde yer alan Antalya Entegre Et Süt Gıda Tarım Canlı Hayvancılık Veterinerlik İnşaat Taşımacılık Temizlik Özel Eğitim Çiçekçilik Sanayi ve Ticaret AŞ'de (ANET) yapılacak sermaye artırımı da AK Parti ve MHP gruplarının oylarıyla kabul edildi.