Antalya Emniyeti dolandırıcılara karşı uyardı

Antalya Emniyeti dolandırıcılara karşı uyardı
Antalya Emniyeti dolandırıcılara karşı uyardı
ANTALYA (AA) - Antalya Emniyet Müdürlüğü, vatandaşları, dolandırıcıların sıklıkla kullandığı yöntemler olan, "Hesabınızda bloke var, vergi borcunuz...

ANTALYA (AA) - Antalya Emniyet Müdürlüğü, vatandaşları, dolandırıcıların sıklıkla kullandığı yöntemler olan, "Hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var" gibi söylemlere itibar edilmemesi ve hiç kimseye kimlik bilgisi verilmemesi konusunda uyardı.

Antalya Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerince, dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşları uyarmak ve vatandaşların mağdur duruma düşmesini engellemek amacıyla bilinçlendirme çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, bu çerçevede halkın yoğun olduğu yerlerde farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan bilgilendirici etiketlerin yapıştırıldığı kaydedildi.

Özellikle cep telefonlarının yaygın olarak kullanıldığı günümüzde dolandırıcıların, vatandaşları cep telefonları ile arayarak, kendilerini polis veya savcı olarak tanıtıp, vatandaşlardan terör örgütü ile bağlantılı olduklarını iddia edip korkutarak para talep ettiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Adli mercilerimiz ve kolluk kuvvetlerimiz hiçbir şekilde vatandaştan para talep etmeyeceği, halkımızın herhangi bir konu ile ilgili bilgisine ihtiyaç duyulduğunda, telefon ile görüşme yapılsa bile muhakkak surette şahsın ikametinde, işyerinde ya da polis, jandarma karakolunda yüz yüze görüşüleceğinin bilinmesi gerekmektedir. Dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemler olan (Hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var) gibi kelimelere itibar edilmemesi, hiç kimseye kimlik bilgileri, TC kimlik numaraları, hesap numaraları ve banka kartı şifrelerinin verilmemesi, kaynağı bilinmeyen hiçbir havale ve EFT'nin kabul edilmemesi, dolandırıcılık maksadıyla kendilerine polis veya savcı süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi sesi duysalar bile itibar edilmemesi gerekmektedir."