Antalya EXPO'ya hazırlanıyor

Antalya EXPO'ya hazırlanıyor
Antalya EXPO'ya hazırlanıyor
- Antalya'da 23 Nisan 2016 tarihinde resmi açılışı yapılması planlanan çiçek ve çocuk temalı botanik EXPO için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor - EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Suiçmez: - "EXPO için bugüne kadar inşaatın yanı sıra personel, operasyonel ve kültürel etkinlikler dahil yaklaşık 300 milyon lira harcama yapıldı. Bundan sonra yaklaşık 1,2 milyar liralık daha harcama yapılması planlanıyor"

ANTALYA (AA) - Dünyanın en önemli sosyal etkinlikleri arasında yer alan ve 2016'da Antalya'da açılacak çiçek ve çocuk temalı botanik EXPO için yapılan hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez, AA muhabirine çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, Aksu ilçesinde bulunan EXPO alanında altyapı işlerinin Mart ayı itibarıyla tamamlandığını, Şubat ayında başlayan üstyapı işlerinin ise sürdüğünü söyledi.

Suiçmez, üstyapı işlerinin bu yılın sonuna kadar, EXPO Kulesi'ni ise 2016 Şubat ayına kadar bitirmeyi planladıklarını kaydetti.

"EXPO için bugüne kadar inşaatın yanı sıra personel, operasyonel ve kültürel etkinlikler dahil yaklaşık 300 milyon lira harcama yapıldı. Bundan sonra yaklaşık 1,2 milyar liralık daha harcama yapılması planlanıyor" diyen Suiçmez, yapılacak harcamanın yaklaşık 700 milyon lirasının altyapı ve üstyapı inşaatları, 500 milyon lirasının tanıtım, kültürel etkinlikler ve operasyonel işler gibi aktivitelere ayrıldığını anlattı.

- 27 ülke "evet" dedi

Antalya'da düzenlenecek EXPO'ya katılımla ilgili şu ana kadar 27 ülkeden olumlu yanıt geldiğini, 5 ülke ile de ön anlaşmanın imzalandığını bildiren Haşmet Suiçmez, "5 ülkenin yeri belli oldu, buna göre projelerini hazırlıyorlar. Diğer 22 ülkenin ön katılım anlaşmaları hazırlanıyor, onlar da çalışmalarını sürdürüyorlar" dedi.

Katılımın artırılması için gerek EXPO 2016 Antalya Ajansı gerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Başbakanlık gerekse Cumhurbaşkanlığının, diplomatik her tür temasta EXPO'ya katılımı gündeme getirdiğini vurgulayan Suiçmez, tanıtım faaliyetlerinin de yoğunlaştırılmış şekilde bu aydan itibaren başlayacağını belirtti.

Ülkelerin katılım taleplerini Eylül 2015'e kadar iletmelerini beklediklerini fakat bu tarihin revize edilebileceğini dile getiren Suiçmez, 2015 sonu itibarıyla katılımcı sayısının netleşeceğini, 4-5 aylık süreçte de ülke bahçelerinin kurulmasıyla ilgili çalışmaların başlayacağını ifade etti.

Bugüne kadar en yüksek katılımlı botanik EXPO'nun 42 ülkenin katılımıyla Hollanda'da gerçekleştirildiğini bildiren Suiçmez, Antalya için hedeflerinin de 45-50 ülke olduğunu kaydetti.

- Alanda bitkilendirme çalışmaları

Alana şu ana kadar 100'ün üzerinde bitki çeşidi ekildiğini, planlanan 25 bine yakın ağacın da yarısının dikildiğini belirten Suiçmez, yetişkin ağaçların alana taşınması çalışmalarının devam ettiğini, bunun dışında birçok mozaik kültür denilen bitki heykelleri alanı, kaktüs bahçeleri, sucul bitkilerin bulunduğu alanlar, bitki mozaiklerinden oluşan labirentler ile çiçek bahçelerinin bulunacağını söyledi.

Genel Sekreter Suiçmez, "Temamız olan 'çiçek ve çocuk' yoğun bir şekilde alanda görülecek. Bitkisel birçok figür olacak. Türkiye 'nin 3 farklı biyoçeşitliliğini gösteren tema parkurumuz yer alacak. Bunun dışında tropik sera, yağmur ormanları serası yapımına başlandı" diye konuştu.

Üniversitelerin ziraat mühendisliği ve peyzaj bölümleriyle yakın birliği yaptıklarına dikkati çeken Suiçmez, Avrupa 'da da birkaç üniversite ile iş birliğine gidip daha uluslararası bir çalışma oluşturmak istediklerini söyledi.

- Günlük bin 500'e yakın kişi çalışıyor

Alanda 100'e yakın inşaat bulunduğunu, günlük bin 200 ile bin 500 arasında kişinin çalıştığını ifade eden Suiçmez, çoğu zaman 2-3 vardiya şeklinde, pazar günleri bile çalışıldığını dile getirdi.

- 19. yüzyıldan beri düzenleniyor

Dünyanın en eski ve en büyük uluslararası organizasyonlarından biri olan, "Exposition" kelimesinin kısaltılmışı EXPO, ilk olarak 1851 yılında İngiltere'de açıldı. Kültürel, bilimsel ve teknolojik hayata katkı yapması amaçlanan EXPO, bugüne kadar 55 kez düzenlendi.

Günümüzde kullanılan hesap makinesi gibi teknolojik buluşlar ilk olarak EXPO'larda tanıtıldı. Paris'teki Eyfel Kulesi, Brüksel'deki Atomium, Londra'daki Kristal Palas gibi sembolik yapılar da EXPO'lar vesilesiyle oluşturuldu.

1960 yılından beri düzenlenen botanik EXPO da Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) ve Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) onayı ile gerçekleştiriliyor ve her fuarda bir tema işleniyor.

Aksu ilçesinde 112 hektarlık alanda açılacak çiçek ve çocuk temalı botanik EXPO'nun 23 Nisan 2016 tarihinde resmi açılışının yapılması planlanıyor. 192 gün boyunca açık kalacak fuarı 8 milyon kişinin ziyaret edeceği tahmin ediliyor.