Antalya "G20"ye hazır

Antalya "G20"ye hazır
Antalya "G20"ye hazır
- Antalya'da düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi dolayısıyla kente gelmesi beklenen 13 bin katılımcı için 12 bin polis ve jandarma personeli görev alacak - Zirve için kente gelecek konukların havalimanından organizasyonunun yapılacağı bölgeye geçişi esnasında MOBESE ve yüz tanıma sistemleri oluşturuldu - Antalya Valisi Türker: - "Toplamda 3 bini yerli ve yabancı basın mensubu olmak üzere 13 bin civarında katılımcı bekliyoruz. Bunların güvenliğini de 12 bin civarında güvenlik personeliyle almış olacağız. Bu bölgede güvenlik bakımından biraz olağanüstü bir durum yaşanacak"

ANTALYA (AA) - HÜSEYİN KANBER - Antalya'da 15-16 Kasım tarihlerinde düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi'nde alınan güvenlik önlemleri kapsamında kentte 12 bin güvenlik personeli görev yapacak.

Antalya Valisi Muammer Türker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, G20 Liderler Zirvesi'nin sadece Antalya için değil Türkiye Cumhuriyeti için de prestij organizasyonu olduğunu söyledi.

Bu önemi nedeniyle zirvenin güvenliğinin ön plana çıktığını ifade eden Türker, Emniyet Genel Müdürlüğü ve diğer güvenlik birimlerinin bu konuda büyük hassasiyet gösterdiğini anlattı.

Türker, gerek Antalya'daki güvenlik birimleri gerekse Emniyet Genel Müdürlüğünce sağlanacak toplam 11 bini polis, diğeri jandarmadan oluşan 12 bin güvenlik personeliyle gerekli tedbirlerin alınacağını vurguladı.

Tedbirler arasında havalimanında alınacak güvenlik önlemlerinin ön planda olduğuna dikkati çeken Türker, havalimanında fiziki tedbirlerin yanı sıra yeni yapılaşmanın da söz konusu olduğunu ifade etti.

- Güzergahta plaka ve yüz tanıma sistemleri oluşturuldu

Türker, havalimanından toplantının yapılacağı Belek'teki oteller bölgesine kadarki alana zirve nedeniyle MOBESE sistemi kurduklarını belirterek,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"350'nin üzerindeki kamerayla plaka ve yüz tanıma sistemleriyle güvenlik önlemleri elektronik sistemler yardımıyla alınmış olacak. Aynı şekilde Belek bölgesindeki 46 otelden 30'u ana bölge yani zirve bölgesi olarak belirlendi. Buraya giriş ve çıkışlar kontrollü olacak. Sadece akredite edilmiş personel ve insanlar bu alana girebilecek."

Geriye kalan 16 otelin olduğu bölgenin de "dışa açılım grupları" denilen G20'nin altındaki iş dünyasından, işçiler, kadın kuruluşları, sivil toplum örgütleri gibi gruplardan gelecek katılımcılara tahsis edildiğini kaydeden Türker, "Toplamda 3 bini yerli ve yabancı basın mensubu olmak üzere 13 bin civarında katılımcı bekliyoruz. Bunların güvenliğini de 12 bin civarında güvenlik personeliyle almış olacağız. Aynı şekilde denizden de sahil güvenlik ekiplerimiz tedbir alacak. Kısacası bu bölgede güvenlik bakımında biraz olağanüstü bir durum yaşanacak" diye konuştu.

Vali Türker, askeri makamlarla Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün hava tedbirlerini alacaklarını vurgulayarak, bu kurumların uygun görmesi halinde uçuşa yasak bir bölgenin de oluşturulabileceğini bildirdi.

- Protestolara karşı önlemler alındı

Zirvelerin yapıldığı ülkelerde yaşanan protestoları anımsatan Türker,  bu konu da her türlü tedbirin alındığını söyledi.

Yapılacak protesto gösterileri konusunda toplantı ve gösteri yürüyüşleri mevzuatının açık olduğuna işaret eden Türker, "Biz şüphesiz ki barışçıl toplantı ve protestolara gerekli hassasiyeti göstereceğiz. Onlarda bir problem yaşanmadığı taktirde protestocu gruplara genel mevzuat neyi emrediyorsa onun gereğini yapacağız. Fakat zirvenin yapılacağı bölge ve güzergahta ekstra tedbirler alıyoruz. Oralarda protesto ve gösterilere müsaade etmemiz mümkün değil. Onun tedbirlerini alıyoruz" ifadelerini kullandı.

Türker, yaşanacak protestolarda kalabalık gözaltılar olması durumunda ilgili Cumhuriyet başsavcılıklarından da ilave personel ve savcı görevlendirilmesini talep ettiklerini anlatarak, "Onların da desteğiyle inşallah bu işi yüzümüzün akıyla tamamlayacağız" dedi. 

- Özel sağlık kuruluşları belirlendi

Tüm planlamaların en kötü durum ve senaryolara göre belirlendiğinin altını çizen Türker, sağlıkla ilgili yaşanabilecek olumsuzluklara karşı da her türlü tedbirin alındığını söyledi.

Hangi hastanelere acil ya da hastalık durumunda gidileceğinin senaryolarının tamamının yazıldığını dile getiren Türker, Sağlık Bakanlığı'nın bütün heyetler için en az bir sağlık ekibi görevlendirdiğini anlattı.

Türker, Antalya'daki bir hava ambulansına ilave olarak iki hava ambulansının daha Sağlık Bakanlığı'nca tahsis edildiğini belirterek, 8 motosikletli ambulansa ilaveten 68 kara ambulansının da personelleriyle görev yapacağını ifade etti.

- Katılımcılarla eşleri için sosyal programlar

Antalya'nın tarihi ve doğal yapısıyla dikkati çeken bir kent olduğunu aktaran Türker, G20 Zirvesi'ne katılan konuklarla eşleri için tarihi ve anıtsal yapıların ziyaret edilmesinin gündemde olabileceğini vurguladı.

Bu konuda henüz netleşmiş bir karar olmadığını belirten Türker, güvenlik değerlendirmeleri ışığında gelen heyet üyeleri ve liderler için de sosyal programlar düzenlenebileceğini kaydetti.

- Zirve güzergahı yeniden inşa edildi

Vali Türker, G20 Liderler Zirvesi nedeniyle trafik akışının çok hızlı gerçekleşmesi adına Karayolları Genel Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve alt kademe belediyeler ile devlet su işleri gibi teşkilatların koordineli şekilde kendilerine düşen sorumluluklar çerçevesinde çalışma yaptığını söyledi.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün güzergahın tamamında köprülü kavşaklar, alt ve üst geçitler, yollar ve peyzaj düzenlemeleri yaptığını belirten Türker, "Bunlar şüphesiz ki G20 için yapılan yatırımlar ancak zirve sonunda Antalya halkına ve turizme hizmet edecek yatırımlardır" diye konuştu.

- Antalya'nın tanıtımına katkı sağlayacak

Türker, zirvenin Antalya'da yapılmasının kentin dünyaca tanınırlığına katkı sağlayacağını ifade ederek, "G20 Liderler Zirvesi'ne katılan ülkeler, dünya ekonomisinin yüzde 85'ine sahip olan ülkelerdir. Şüphesiz zirvede konuşulacak konular çok önemli. Dünyanın geleceğini biçimlendiren kararların alınması mümkün olacak. Ama onun ötesinde bu organizasyonun Türkiye'ye ve Antalya'ya büyük katkı sağlayacak" açıklamasında bulundu.

Türker, zirveyle Türkiye ve Antalya'nın tanıtımına, özellikle bölgenin güzelliklerine, tarihi değerlerine yönelik bir farkındalığın oluşacağına vurgu yaparak, "Antalya zaten dünyaca bilinen bir yer ama bütün dünyanın kalbinin burada atması Antalya'nın marka değerinin yanı sıra turistik önemine ve ekonomik hayatına ciddi katkıda bulunacak" dedi.

 - Zirveye katılacak liderler

Dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 90'ını, ticaretinin yüzde 80'ini ve nüfusunun 3'te 2'sini temsil eden G20, farklı kıtalardan gelişmiş ve yükselen ekonomileri aynı platformda bir araya getiren, kapsayıcı yapısıyla uluslararası ekonomik düzlemde profili giderek yükselen bir oluşum olarak kendisini gösteriyor.

Küresel ekonomik ve mali krize çözüm çabaları kapsamında G20, 2008 yılından itibaren liderler düzeyinde toplanmaya başladı.

Bu çerçevede, zirveye ABD, İngiltere, Rusya Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore ve Avrupa Birliği Komisyonu liderleri ile Türkiye'nin davet ettiği ülkelerin liderleri katılacak.