Antalya Gazeteciler Cemiyetinin 2014 yılı ödülleri

Antalya Gazeteciler Cemiyetinin 2014 yılı ödülleri
Antalya Gazeteciler Cemiyetinin 2014 yılı ödülleri
- Haber, inceleme, röportaj, güncel yazı, program ve fotoğraf gibi dallarda dağıtılan ödüller düzenlenen törenle sahiplerine verildi - Anadolu Ajansı muhabiri Hüseyin Kanber de "Yazılı basın haber" dalında ödül aldı

ANTALYA (AA) - Antalya Gazeteciler Cemiyetinin (AGC) 2014 Yılı Basın ve Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Antalya Valisi Muammer Türker, törende yaptığı konuşmada, AGC'nin 30 yılı aşkın süredir Antalya'nın önemli bir köşe taşı olduğunu belirterek, gazetecilik mesleğinin toplumlarda demokrasinin gelişmesiyle doğrudan ilişkili olduğuna dikkati çekti.

Türker, "Bizim gibi yöneticilerin yaptıklarını tasdik ve teyit eden insanlara ihtiyacı yok. Farklı fikirler söyleyen ve bu fikirlerden ortak menfaat üretmemizi mümkün kılan insanlar ve kurumlara ihtiyacımız var. Gazeteciler bunların başında geliyor. Demokratik bir ülkede yaşıyorsak eleştirilere ve farklı fikirlere hazır olmamız gerekiyor" diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de gazetecilerin, belediye başkanlarının hizmetlerinin şahidi olmaları nedeniyle kendileri için ayrı bir önem taşıdığını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun güzel söylem ve yumuşak sözlerinin kucaklayıcı bir tavır sergilediğini anlatan Türel, "Suriye'de yaşananlardan sona muhalefet partisi liderlerinin de daha yapıcı olduğunu, Türkiye'nin böyle zamanlarda milli birlik ve beraberlik içinde olacağını gösterdiğini görüyoruz. Siyasi istikrarın güçlenmesi hem siyasette yumuşama sağladı hem de çok kıymetli olduğumuz bir eylem planının açıklanmasına vesile oldu. Ümit ve güven veren bir program ilan edildi" dedi.

-"Rusya'nın da bize ihtiyacı var"

Rusya ile yaşanan sıkıntılar nedeniyle turizmci ve ihracatçıların kaygılı olduğunu anımsatan Türel, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hükümetimiz Rusya'ya karşı barışçı ve dostane tavrını devam ettiriyor. Rusya ile senelerin emeğiyle kuvvetli bağlar oluşturuldu. Ekonomik ve sosyal bağlar kuruldu. Antalya'ya onbinlerce Rus yerleşti. Hükümetimiz Suriye konusunda kararlı ama onun dışında dikkatli bir duruş sergilemektedir. Rusya çeşitli sıkıntılar yaşıyor. Bizim Rusya'ya ne kadar ihtiyacımız varsa onların da bize o kadar ihtiyacı var. Bu nedenle ilişkiler düzelecektir. Uluslararası ilişkiler 'kazan kazan' esasına dayalıdır. İki tarafın da kaybedebileceği bir kriz sürdürülebilir olamaz. Türk devleti güçlüdür, hatta gücünün zirvesindedir." 

AGC Başkanı Mevlüt Yeni de emeğin ve emekçinin değerlendirildiği, takdir edildiği en önemli günlerden birisini yaşadıklarını söyledi.

Basın mensuplarının sadece ödül törenlerinde sahneye çıktığını anlatan Yeni, AGC'nin, gazetecilerin bilgi güncellemelerine yönelik eğitim faaliyetleri yürüttüğünü ve sosyal haklarını korumak için çaba gösterdiğini kaydetti.

AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Gökçen Özdoğan Enç, CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, TRT Genel Müdürü Şenol Göka, Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer ile ilçe belediye başkanlarının da katıldığı törende, 30. Antalya Basın ve  22. Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması ödülleri dağıtıldı.

-30. Antalya Basın ödülleri

30. Antalya Basın Ödülü, "Yazılı basın haber" dalında "Tarihe verdiğimiz değer: Roma mezar taşını tuvalet taşı yaptık" haberiyle Anadolu Ajansından (AA) Hüseyin Kanber, inceleme dalında "Antalya ve Portakal" çalışmasıyla Mahmut Budak, röportaj dalında "Uzaylı sarışın hep bekledi" çalışmasıyla Gazete Bir'den Esra Özkan, güncel yazı dalında "Pişkinliğin bu kadarına pes" çalışmasıyla Akdeniz Gerçek gazetesinden Ali Buldu'ya verildi. 

Spor dalında "Bu uçaktan kurtulan olmadı" çalışmasıyla Antalya gazetesinden Cengiz Altay, ekonomi dalında "Sehven rekortmen" çalışmasıyla Doğan Haber Ajansından (DHA) Mehmet Çınar, turizm dalında "Sahillerimiz işgal altında" çalışmasıyla Sabah gazetesinden Murat Özgen, program dalında "Bir komando nasıl yetişir" çalışmasıyla TRT'den Ahmet Rışvanlı ödüle layık görüldü. 

Yılın radyocusu dalında "Gecenin içinden Antalya yılbaşı özel" çalışmasıyla Süleyman Değer'in ödül aldığı törende, en iyi sayfa düzeni ödülü Ekspres gazetesinden İslam Çelik, yılın internet gazetesi ödülü ise "www.antalyaguncel.com"a verildi.   

"Nuri Dağtekin Özel Ödülü"ne, Antalya ve Anadolu basınına verdiği desteklerden dolayı FOX TV'den İsmail Küçükkaya, "Kurum Özel Ödülü"ne, Antalya'nın ekonomik ve sosyal yaşamına verdiği katkılar nedeniyle Delphin Oteller Grubu, "Genç İletişimciler Ödülü"ne ise Şafak Tanır ve Hakkı Akgün layık görüldü. 

-22. Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması

Gecede, 2014 Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması'nda dereceye girenler de ödüllerini aldı. 

Yılın haber fotoğrafı dalında DHA'dan Mehmet Çınar ve Gazete 1'den Batuhan Ülker'e ödül verildi.

Yılın turizm fotoğrafı dalında Gazete 1'den Batuhan Ülker, yılın çevre fotoğrafı dalında DHA'dan Tolga Yıldırım, yılın sanat fotoğrafı dalında DHA'dan Emra Baylan, Expo yolunda Antalya kategorisinde ise Efe Aktuğ ödül aldı.