Antalya, Güçlü Şehirler Ağı'na üye oldu

Antalya, Güçlü Şehirler Ağı'na üye oldu
Antalya, Güçlü Şehirler Ağı'na üye oldu
ANTALYA (AA) - Antalya, Birleşmiş Milletler bünyesinde oluşturulan "Güçlü Şehirler Ağı"nın üyesi oldu.Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı...

ANTALYA (AA) - Antalya, Birleşmiş Milletler bünyesinde oluşturulan "Güçlü Şehirler Ağı"nın üyesi oldu.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Antalya geçen şubat ayında yapılan Şiddet İçeren Aşırılıkla Mücadele Beyaz Saray Zirvesi'nin ardından kurulmasına karar verilen, Güçlü Şehirler Ağı üyesi oldu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ABD 'de bulunan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, tüm dünyadan sadece 20 kentin yer aldığı Güçlü Şehirler Ağı'nın ilk toplantısına katıldı.

Birleşmiş Milletler merkezinde New York Belediye Başkanı Bill de Blasio'nun başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Antalya'nın yanı sıra Paris, Londra, Palermo, Montreal, Oslo, Stockholm, Kopenhag, Minneapolis, Atlanta'nın da aralarında bulunduğu 20 kentin belediye başkanı katıldı.

- Başkan Türel Antalya'yı anlattı

Şehirler arasında terör başta olmak üzere, şiddet ve suçla mücadelede işbirliğini geliştirmek, tecrübeleri paylaşmak için atılacak adımların ele alındığı toplantıda, Başkan Türel de Antalya'yı anlattı.

Menderes Türel, her yıl farklı medeniyetlerden yaklaşık 15 milyon turisti ağırlayan Antalya'nın güvenliği konusunda bilgi verdi.

Güçlü Şehirler Ağı'nın Antalya'nın tarihine ve kimliğine uyan bir inisiyatif olduğunu ifade eden Türel, Antalya'nın eski adının çok kavimli ülke anlamına gelen Pamfilya olduğunu kaydetti.

Türkiye 'nin beşinci büyük kenti olan Antalya'ya yılda yaklaşık 12 milyon yabancı, 3 milyon da yerli turist geldiğini belirten Türel, Antalya'ya Avrupa ülkelerinden ve Rusya'dan ağırlıklı olmak üzere onlarca ülkeden ziyaretçi geldiğini vurguladı.