Antalya, hızlı trenle Ankara ve İstanbul'a bağlanacak

Antalya, hızlı trenle Ankara ve İstanbul'a bağlanacak
Antalya, hızlı trenle Ankara ve İstanbul'a bağlanacak
ANTALYA (AA) - Antalya'yı, demiryolu ile Eskişehir üzerinden İstanbul'a, Konya üzerinden de Ankara, Kayseri ve Kapadokya'ya bağlayacak proje için...

ANTALYA (AA) - Antalya'yı, demiryolu ile Eskişehir üzerinden İstanbul 'a, Konya üzerinden de  Ankara , Kayseri ve Kapadokya'ya bağlayacak proje için çalışmalar başladı.

Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri hızlı tren güzergahları belirlendi, ihale süreçleri ise devam ediyor.  Türkiye 'nin turizm ve tarım merkezlerinden Antalya, hızlı demiryolu hatları ile ulusal demiryolu ağına bağlanacak. ?

Yolcu taşımacılığının yanı sıra sanayicilerin ve üreticilerin de yüklerini en kısa sürede ve en az maliyetle taşımayı amaçlayan hızlı tren yapımı kapsamında Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri arasında saatte 200 kilometre hıza uygun demiryolları yapılıyor.

Her yıl ortalama 4,5 milyon yolcu ve 10 milyon ton yükün taşınması, yapım bedelinin 8,4 milyar lira olması öngörülen Antalya-Eskişehir (Antalya-Isparta/Burdur-Afyonkarahisar-Kütahya (Alayunt)-Eskişehir hattı) hızlı tren hattının 2016 yılında temelinin atılması, 2020 yılında da tamamlanması hedefleniyor.

Antalya'yı Konya ve Kapadokya bölgesi ile Kayseri'ye, dolayısıyla Ankara'ya yüksek hızlı demiryolu ağına bağlayacak Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren Projesi'nin (Turizm Treni) de 2020 yılında tamamlanması planlanıyor.

Toplam 642 kilometre uzunluğa sahip (Kayseri-Nevşehir 41 kilometre, Nevşehir-Aksaray 110 kilometre, Aksaray-Konya 148 kilometre, Konya-Seydişehir 91 kilometre, Seydişehir-Manavgat 98 kilomekte, Manavgat-Alanya 57 kilometre, Manavgat-Antalya 97 kilometre) projenin 2016 yılında temeli atılacak. 

Tahmini yapım bedeli 11,5 milyar lira olan proje tamamlandığında her yıl ortalama 4,3 milyon yolcu ve 4,6 milyon ton yük taşınması gerçekleşecek.

Demiryolu hatları, 200 kilometre/saat hıza uygun inşa edilecek. Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri hızlı demiryolu hatları tamamlandığında Antalya-İstanbul seyahat süresi 4,5 saat, Antalya- Ankara arasındaki seyahat süresi de 3 saat olacak.