Antalya, hızlı trenle İstanbul'a kadar birçok ile bağlanacak

Antalya, hızlı trenle İstanbul'a kadar birçok ile bağlanacak
Antalya, hızlı trenle İstanbul'a kadar birçok ile bağlanacak
ANTALYA (AA) - İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri ve birçok ilin hızlı demiryolu ile Antalya'ya bağlanması hedefleniyor.Eski Ulaştırma, Denizcilik ve...

ANTALYA (AA) - İstanbul , Ankara , İzmir, Kayseri ve birçok ilin hızlı demiryolu ile Antalya'ya bağlanması hedefleniyor.

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve Ak Parti Antalya Milletvekili adayı Lütfi Elvan'ın açıkladığı projenin hayata geçirilmesi için çalışılıyor.

200 kilometre/saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli inşa edilecek Antalya-Eskişehir ve Antalya-Konya-Kayseri hızlı tren hatlarının 2016 yılında yapımına başlanması, 2020 yılında hizmete açılması için yoğun bir çalışma temposu yürütülüyor.

TCDD Genel Müdürlüğü ekipleri, sahada çalışma yapıyor. Ekipler, saha etüt çalışmalarıyla hat güzergahında inşa edilecek gar ve istasyonların yerlerini belirliyor.

Projeler hayata geçtiğinde Antalya-İstanbul arası 4,5 saat, Antalya-Ankara arası 3 saat, Antalya-Kayseri arası 3,5 saat olacak.

Yeni yapılan çalışma kapsamında Antalya'nın İzmir'e de hızlı trenle bağlanması hedefleniyor. İzmir ve Denizli üzerinden Antalya'ya ulaşacak hattın projesi üzerinde çalışılıyor.

Proje ile dört mevsim hasadın yapılabildiği Antalya bölgesinde yetişen tarım ürünleri, Edirne'den Kars'a, Ankara'dan Samsun'a, yurdun her köşesine en kısa sürede ulaşmış olacak.

Antalya karayolunda yük taşımacılığı, yerini hızlı ve güvenli demiryoluna bırakacak. Anadolu sanayicisinin yükleri, en az maliyetle ve en kısa sürede Antalya Limanı'yla buluşacak.

Türkiye ve dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden Antalya ile Anadolu coğrafyasının peri bacalarıyla ünlü turizm merkezi Kapadokya bütünleşerek, Türkiye'nin turizm potansiyelinin artmasına hizmet edecek.

Her yıl ortalama 4,5 milyon yolcu ve 10 milyon ton yük taşınabilecek projenin Antalya- Eskişehir demiryolu hattının yapım bedeli 8,4 milyar lira olarak öngörülüyor. 

Antalya'yı Konya ve Kayseri'ye bağlayacak 642 kilometre uzunluğa sahip Antalya-Kayseri hızlı tren projesinin de 2020 yılında tamamlanması hedefleniyor. 11,5 milyar liraya mal olması öngörülen proje tamamlandığında her yıl ortalama 4,3 milyon yolcu ve 4,6 milyon ton yük taşınabilecek.