Antalya Konyalılar Derneği'nin çorba etkinliği

Antalya Konyalılar Derneği'nin çorba etkinliği
Antalya Konyalılar Derneği'nin çorba etkinliği
- Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: - "Gerçekten Antalya çok şanslı bir dönem yaşıyor"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya'nın çok şanslı bir dönem yaşadığını bildirdi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türel, katıldığı Antalya Konyalılar Derneği'nin nisan ayı çorba etkinliğinde yaptığı konuşmada, insanlar gibi şehirlerin de şanslı dönemleri olduğunu belirtti. 

"Gerçekten Antalya çok şanslı bir dönem yaşıyor" diyen Türel, şunları kaydetti: 

"Aynı zamanda 'Bir Antalya milletvekiliyim' diyen bir başbakanımız var. Ulaştırma Bakanımız Lütfi Elvan, Antalya'ya bir lütuf adeta. Antalya ile ilgili çok önemli ulaştırma projelerimiz var ki bu hayallerimizdi. Şimdi bu hayallere çok yakınız. 'Konya'dan hızlı tren hattı 2023'e kadar gelir mi? Bunu nasıl öne çekeriz' diye gayret içindeyken, bırakın 2023'ü, 2016'da hızlı tren inşaatına başlanıyor. Hatırlarsanız ATSO, 'Hızlı tren 2023'ten önce gelsin' diye kampanyalar yapmıştı. Fırsat ayağımıza geldi, şanslı dönem derken kastımız bu."

Türel, Antalya'ya Eskişehir'den de bir hızlı tren hattı geleceğini anlatarak, "En geç 2017'de inşaatı başlıyor. 56 kırmızı ışıkla ulaşılan çile yolu Alanya'ya, şimdi otoban yapılacak. Bütün çalışmalar sonuçlandı. 2015-2016 yılında ihalesi yapılarak, çok hızlı şekilde Antalya'nın hizmetine girecek. Hayal projelere kavuşuyoruz" dedi.

11 kavşağı 1,5 yılda bitirme planlarına değinen Türel, "didişerek ve kavga ederek" memlekete hizmet gelemeyeceğinin altını çizdi. 

- "Antalya, hayallerine şimdi daha yakın"

Türel, kente ikinci havalimanı hayalken şimdi, dünyanın her yerinden uçakların Gazipaşa'ya indiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: 

"Batıya da bir havaalanı ihtiyaç doğdu. Şimdi batıya da bir havaalanı yapacağız. İşte şehirlerin şanslı dönemi dediğimiz, bu. Esnafın turizmden daha fazla pay alabilmesi için kruvaziyer limanı yapacağız. Proje onayını dün imzaladım. İki tane birden hızlı tren hattı, Alanya'ya otoban, batıya bir havaalanı, kruvaziyer limanı, bunlar hayaldi. Antalya, bu hayallerine şimdi daha yakın. Bizim bunları yapabilmemiz, istikrara bağlı. Türkiye 'nin koalisyon dönemlerinde neler yaşadığını, herkes iyi biliyor."

Türel, birliği halinde hizmet için gece gündüz çalıştıklarını, CHP 'nin 14 milletvekili adayının ise fotoğraf çekimi için bile yan yana gelemediğini öne sürdü.  

- "Desteksiz vaatler"

Geçmişte "100 bin kişiye iş" diyenlerin şimdi asgari ücretin bin 500 lira olacağını vadettiğini anımsatan Türel, şöyle konuştu:

"Nasıl yapacaksınız diye sorulduğunda, 'vergiyi almayacağız'... 'Vergi 70-80 lira, kalanı nasıl vereceksiniz?' deyince 'tasarruf edeceğiz' diyorlar. Gelsinler baksınlar, CHP dönemindeki Antalya Büyükşehir Belediyesi nasıl tasarruf etmiş. Personel sayısını 4 binden 8 bin 600'e çıkarmış, işçi alıp ücretini ödememişler. Bunların ödemediği işçi alacaklarını, dün ben ödedim. Ben de doldururum 28 bin kişiyi belediyeye. Mesele personel almak değil, ücretini ödemek. Almışsın, ödememişsin, yazık değil mi o insanlara? Onların tasarrufu, birilerini zengin etmekten başka bir şey değil. Herkese bedava elektrik, 100 bin kişiye iş vaatleriyle seçim kazandılar. Aslında Antalya kötü örnek oldu. Şimdi zannediyorlar ki tekrar uçuk vaatlerle seçim kazanırız, at atabildiğin kadar. Ama Antalya kötü örnek oldu derken, bu desteksiz vaatlerinin karşılığının olmadığını göstermek için de çok iyi bir örnek oldu Antalya. Onun hesabı 2014'te görüldü. Olan Antalya'ya oldu. 5 sene de 15 sene geriye gittik."

Önceki yönetimle ilgili bazı dosyaları kamuoyuna açıklayacağını hatırlatan Türel, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bir baktık, birileri dokunulmazlık zırhına bürünüp, Ankara 'ya kaçmaya çalışıyor. Sadece iki firmaya 60 trilyonu haksız fesihten dolayı tazminat olarak iki kişinin cebine indiriyorsan, bunun hesabını vermemek için Ankara'ya milletvekili olarak gidip, kaçıp kurtulacağını sanıyorsan, yanılıyorsun. Kimse kusura bakmasın, ininize kadar kovalayacağım diyorum."