"Antalya Kültür Sanat" yarın açılacak

"Antalya Kültür Sanat" yarın açılacak
"Antalya Kültür Sanat" yarın açılacak
- ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin: "Antalya'da 12 ay boyunca hoş vakit geçirilmesine yönelik yeni kültürel mekanların yaratılması, kültür ve sanat etkinliklerinin sayısının ve çeşidinin artırılması, kültür turizminin gelişimi açısından önem taşıyor"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından, odanın eski hizmet binasının yerine yaptırılan Antalya Kültür Sanat'ın ön açılışı, Cecil Beaton ve Luigi Mayer'in eserlerinden oluşan sergiyle yarın yapılacak.

Resmi açılışı Eylül ayında Picasso ve Ara Güler sergileriyle gerçekleşecek Antalya Kültür Sanat, uluslararası sanatçıların özgün yapıtlarından oluşan ilgi çekici sergilerle hem şehrin merkezini hem de sanat ortamını canlandıracak.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nın danışmanlığında, ulusal ve uluslararası sergilere evsahipliği yapmaya hazırlanan merkez, sanatın Türkiye  ve dünyadaki nitelikli örneklerini Antalya ile buluşturacak.

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, kentin en merkezi noktasında bulunan eski hizmet binasını gelir getirecek herhangi bir proje yerine, kente artı değer katacak bir kuruma dönüştürmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Antalya'nın en önemli sorunlarından birisinin, yabancı turistin kent merkezine uğramaması olduğunu belirten Çetin, şunları kaydetti:

"Bu durumda turizm de ticaret de gelişmiyor. Bu nedenle kentin yeni ve farklı cazibe alanlarına, daha canlı bir sosyal ve kültürel yaşama ihtiyacı var. Antalya'da 12 ay boyunca hoş vakit geçirilmesine yönelik yeni kültürel mekanların yaratılması, kültür ve sanat etkinliklerinin sayısının ve çeşidinin artırılması, kültür turizminin gelişimi açısından önem taşıyor." 

Antalya Kültür Sanat'ın aynı zamanda eğitim hizmeti de vereceğini ifade eden Davut Çetin, merkezi 14 yaşının altındaki tüm çocukların ücretsiz gezebileceğini, daha büyük yaştaki öğrencilere de indirim uygulanacağını anlattı.

Çetin, "Merkezde düzenlenecek atölyeler, etkinlikler ve oluşturulacak burs programları aracılığıyla gelecek nesillerin ufkunu geliştirmeyi, onlara kültürel bir vizyon sunmayı çok önemsiyoruz" dedi.

- Antalya Kültür Sanat

Mimari projesi Dr. Sinan Genim tarafından hazırlanan Antalya Kültür Sanat, yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alanda hizmet verecek. Binanın 3 katı sergi salonlarına ayrılırken, bir katta da eğitim salonları yer alıyor. Merkezin 112 kişilik oditoryumu ise çeşitli sanatsal etkinliklere evsahipliği yapacak.

Cecil Beaton ve Luigi Mayer'in eserlerinden oluşan sergi, 6 Eylül'e kadar açık kalacak.