Antalya OSB kalifiye eleman yetiştirecek

Antalya OSB kalifiye eleman yetiştirecek
Antalya OSB kalifiye eleman yetiştirecek
ANTALYA (AA) - Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) yönetimi, Antalya Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi devrini Milli Eğitim...

ANTALYA (AA) - Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) yönetimi, Antalya Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi devrini Milli Eğitim Bakanlığından aldıktan sonra kalifiye eleman yetiştirmeyi hedefliyor.

Antalya OSB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, sanayi bölgesinde ihtiyaç duyulan kalifiye ara eleman açığını kapatmayı amaçlayan Antalya OSB yönetimi, gelecek kaygısı taşıyan gençlerin iş ve meslek sorununa çözmek için kendi imkanlarıyla yaptığı meslek lisesinin devrini Milli Eğitim Bakanlığından almaya hazırlanıyor.

Antalya OSB Yönetim Kurulu'nun Antalya Valisi Muammer Türker'in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, müteşebbis heyet tarafından alınan kararla Antalya Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni bölge sanayicisinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenleyip özel bir kuruluşa devir edileceği bildirildi.

Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, mevcut eğitim sisteminin sanayicinin isteklerini karşılamadığını savunarak, "Bölge Müdürlüğümüz içerisinde faaliyet gösteren işletmelerin en çok eleştirdiği konu, eğitim sistemimizin işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikleri, öğrencilere kazandıramadığı yönündedir" dedi.

Okullarda teorik eğitime ağırlık verildiği, uygulamalı eğitimin verilmediği ya da gerekli nitelikte olmadığı yönünde kendilerine eleştirilerin geldiğini vurgulayan Bahar, "İşe yeni başlayan mezunların işletmede en az 6 ay uygulamalı eğitim gördüğü ve bu durumun işletmeye ek bir maliyet ve zaman kaybı yarattığı dile getirilmektedir" diye konuştu.

- "Üniversite mezunu işsiz sayısı artıyor"

Meslek liselerinden mezun olan gençlerin yeterli bilgi ve beceriyi edinmeden üniversitelere yönlendiğini ve bu nedenle üniversite mezunu işsiz sayısının her geçen yıl artığını vurgulayan Bahar şöyle devam etti:

 "Meslek liselerinden mezun olan gençlerimizin iş hayatına atılmak yerine üniversiteleri tercih etmesi, sanayi bölgelerindeki ara eleman ihtiyacını büyük ölçüde artırdı. Biz tüm gençlerimizin elbette üniversite mezunu olmasını, akademik seviyede bilgi birikimine sahip olmalarını istiyoruz ancak istihdam kısmında önemli eksiklerimiz var. Şu an maalesef işsiz üniversite mezunları ile dolu bir ülke haline geldik. Bu durum beraberinde ara eleman açığı yaratıyor. Bizim nitelikli meslek lisesi mezunu elemana ihtiyacımız var. Bizim ara elemana ihtiyacımız var. Bu yapıyı kırmak ve hem sanayicimize hem de gençlerimize katkı sağlamak için bu tür bir girişimde bulunduk."

- "Modelin örnekleri mevcut"

Sanayi bölgelerinde meslek liselerini açılmasının,  Türkiye 'deki diğer OSB'lerde uygulandığını ve çok daha olumlu sonuçlar alındığını belirten Bahar, "Türkiye'de bu modelin çeşitli örnekleri mevcut. Örneklerin son derece başarılı ilerlediğini en azından mevcut durumdan daha iyi olduğunu görüyoruz. Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ne nitelikli eleman kazandırma konusunda bir fark daha yaratmış olacağız" dedi.

Söz konusu dönüşümün 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde gerçekleşeceğini vurgulayan Bahar, şunları kaydetti:

 "Gençlerimiz okula kayıt edilirken aileleri ile görüşülmesi gerekiyor. Bu çocuklar klasik, kalıplaşmış modeller ile eğitiliyor. Biz ailelere ve çocuğa soracağız, eksiksiz bir eğitim alarak iş ve meslek sahibi mi olmak istiyor, üniversiteye mi gitmek istiyor? Öğretmenlerimizi buradaki iş kolları kapsamında yönlendirerek çocukların tam anlamıyla yetişmesi konusunda girişimlerimiz olacak. Sistemin 3'üncü ayağında da staj ve istihdam konusunda çocuklara aracılık edeceğiz. Aileden işletmeye kadar her adımı tam bir entegrasyonla yönetmek istiyoruz."