Antalya OSB'nin doğal afet mücadele timi

Antalya OSB'nin doğal afet mücadele timi
Antalya OSB'nin doğal afet mücadele timi
- Antalya Organize Sanayi Bölgesi Doğal Afetlere Müdahale Timi, bugüne kadar yaklaşık 400 olaya müdahale etti

ANTALYA (AA) - Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve civarında meydana gelen yaklaşık 400 olaya müdahale ederek zor durumda kalan vatandaşlara yardım elini uzatan Antalya OSB Doğal Afetlere Müdahale Timi (DAMT), başarılı çalışmalarıyla dikkati çekiyor.

Antalya OSB'den yapılan açıklamaya göre, gönüllü olarak hizmet veren DAMT üyeleri, Türkiye'nin herhangi bir yerinde meydana gelecek afetlerde dahi görev alacak seviyeye ulaştı.

2012 yılında kurulan 15 kişilik DAMT bünyesinde, 4 mühendis ve 2 tekniker görev yapıyor. 7 üyesi de profesyonel dalgıç olan timin tamamı gönüllü olarak çalışıyor.

DAMT'ın deprem, sel, su baskını gibi doğal afetlere müdahale etmesi amacıyla kurulduğunu belirten Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, "Antalya Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden alınan eğitimler sonrasında DAMT yeteneklerini geliştirerek iş ve trafik kazalarında da müdahale edebilir hale gelmiştir. Timimiz itfaiye ekibimizle birlikte yangın, trafik kazası, iş kazası, arama-kurtarma faaliyetleri, toplumsal olaylar gibi alanlarda başarıyla görev almaktadır" dedi.

DAMT'ın kurulduğu tarihten bu yana yaklaşık 400 olaya müdahale ettiğini ve her ay düzenli olarak tatbikat yaptığını belirten Bahar, şu bilgileri verdi:

"Ekibimiz meydana gelen yangın, trafik ve iş kazalarına, su baskını gibi her türlü doğal afete anında müdahale etmiş, zor durumda olan vatandaşlarımıza yardım elini uzatmıştır. DAMT tamamen gönüllük esasına göre oluşturulduğu için, her bir üyemiz olaylara müdahale ederken muazzam bir özveri göstermektedir. Eğitime olan aşkı hiç eksilmeyen DAMT, kimyasal-biyolojik-radyasyon-nükleer eğitimi için Afyon AFAD ile irtibata geçmiştir. DAMT'ın muhtelif kurtarma konularında da eğitim alması ve ortak çalışma yapılması için ocak ayında AKUT ile işbirliği düzenlemelerine ilişkin protokol imzalanmıştır. Timimiz Türkiye'nin herhangi bir yerinde yaşanacak afetlere müdahale edebilecek yeterliliğe kavuşmuştur."