Antalya Ticaret Borsası Meclis Toplantısı

Antalya Ticaret Borsası Meclis Toplantısı
Antalya Ticaret Borsası Meclis Toplantısı
- ATB Başkanı Çandır: - "Dünyada gıda fiyatları son 4 yılın en düşük seviyesine inerken, ülkemizde gıda fiyatlarında bir artış söz konusu"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, dünyada gıda fiyatları inerken Türkiye'de arttığını belirterek, "Bu sorun ancak daha iyi şartlarda ve daha fazla üretim yapılarak çözülecek bir sorun" dedi.

ATB'nin aylık meclis toplantısında konuşan Çandır, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin son 10 yılda dünya ekonomisinde yaşanan sıra dışı büyümeden yeterince yararlanamadığını savunan Çandır, önümüzdeki 10 yılın da ekonomi açısından zorlu geçeceğinin öngörüldüğünü söyledi.

OECD'nin 15 yıllık verilerle yaptığı analize göre, Türkiye'nin 2050 yılına kadar kişi başı milli gelirini OECD ülkeleri ortalamasına ulaştıramayacak ülkelerin başında geldiğini belirten Çandır, "Bugün OECD'de ortalama kişi başı milli gelir 25 bin dolar civarında. Gerçekleşmeler ve analizler, ülkemiz ekonomisinin birikmiş sorunlarının olduğunu gösteriyor. Kaybedilecek zamanımız kalmadı" diye konuştu.

Piyasada ciddi bir likit sıkıntısı ve ödeme zorluğu bulunduğunu, takibe düşen kredi miktarının arttığını, ihracatın azaldığını, tasarrufun yeterince büyümediğini kaydeden Çandır, seçimin ardından ekonomide yapısal reformlara geçilmesi gerektiğini bildirdi.

Dünyada gıda fiyatları son 4 yılın en düşük seviyesine inerken Türkiye'de gıda fiyatlarında bir artış söz konusu olduğunu ifade eden Çandır, bu sorunun ancak daha iyi şartlarda ve daha fazla üretim yapılarak çözülebilecek bir sorun olduğunu ifade etti.

- CHP Antalya Milletvekili Budak

Meclis toplantısına konuk olan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak da 1 Kasım seçimlerinin Türkiye'ye maliyetinin yaklaşık 60 milyar dolar olduğunu söyledi.

Yeni bir seçimin ekonomide de ciddi sıkıntı yarattığını vurgulayan Budak, "İnşallah yeni seçimin ardından bir hükümet çıkar da biz de işimize gücümüze bakarız" diye konuştu.