Antalya Valisinden başarılı öğrencilere ödül

Antalya Valisinden başarılı öğrencilere ödül
Antalya Valisinden başarılı öğrencilere ödül
- Antalya Valisi Türker, TEOG sınavında başarı olan 10 öğrenciyi altın ve plaketle ödüllendirdi

ANTALYA (AA) -  Antalya Valisi Muammer Türker, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında dereceye giren 10 öğrenciyi ödüllendirdi. 

Valilik makamında gerçekleştirilen törende, TEOG sınavında Antalya'da 500 tam puan alan İstek Özel Antalya Yeditepe Ortaokulu öğrencisi Selis Yaltkaya ile diğer öğrencilere altın ve plaket hediye etti.

Vali Türker, törende yaptığı konuşmada, Antalya genelinde TEOG sınavından 10 öğrencinin başarılı sonuçlar aldığını, Türkiye genelinde il bazında  eğitim göstergelerinde iyi durumda olduklarını ifade etti.

Türkiye'nin çok genç  ve eğitimli bir nüfusa sahip olduğunu vurgulayan Türker, "Türkiye nüfusunun yaş ortalaması 30'un altında ve bu çok büyük bir güç. Ekonomik olarak Türkiye'nin bölgedeki nüfusa etki sahası bakımından önemli bir güç. Bu nedenle ailelere çok büyük sorumluluklar düşüyor" dedi.  

Türker, Milli Eğitim Bakanlığının TEOG'da Türkiye geneli başarı sıralamasını daha açıklamadığını ama Antalya olarak geçmiş yıllarla ilgili bir mukayese yapıldığında 2013-2014 öğretim yılı birinci döneminde 10 olan başarılı öğrenci sayısının 2014-2015 öğretim döneminde 139'a yükseldiğini kaydetti. 

TEOG sınavında 6 dersten 100 tam puan alan öğrenci sayısının 2013-2014 öğretim yılı ikinci döneminde 29 olduğunu anlatan Türker, bu sayının 2014-2015 döneminde ise 43'e yükseldiğini ifade etti.

Vali Türker, yerleştirme esas puan nezdinde 2013-2014 öğretim yılında 500 tam puan öğrencinin hiç olmadığı ama bu öğretim döneminde İstek Özel Antalya Yeditepe Ortaokulu öğrencisi Selis Yaltkaya'nın 500 tam puan alarak Türkiye birinci olduğunu söyledi. 

Başarının tesadüf olmadığına dikkati çeken Türker, "Başarı, bir çalışma, emeğin  ve fedakarlığın neticesi olarak ortaya çıkıyor. Bizim eğitim sistemimizde bu fedakarlık bazen çocukların sırtına çok ağır bir yük olarak binebiliyor. Bu nedenle çocukların kültürel ve sportif faaliyetlere de yönlendirilmesi gerekir" diye konuştu. 

- "Çocuklarımız her şeyden önce insandır"

Çocukların ders çalışan birer makineden ibaret olmadığının altını çizen Vali Türker, şöyle konuştu:

"Çocuklarımız her şeyden önce insandır. Bizlerin, neslimizin devamıdır ve sadece etten kemikten ibaret değil, psikolojisi, duygusu, hedefleri ve geleceği dair idealleri vardır. Bütün bunları dikkate alarak ders kadar sosyal , kültürel ve sportif faaliyetlere çocuklarımızı yönlendirmemiz lazım. Antalya ve Türkiye olarak hedefleri olan toplumlarız. Bu hedefler bizim bin yıllardır taşıdığımız misyondan geliyor. Biz herhangi bir kabile devleti değiliz, herhangi bir muz cumhuriyeti değiliz. Bizler Anadolu'nun herhangi bir yerinde çalıştığı takdirde önüne kapıların açıldığı, hukuk, demokrasi, devlet, toplum sisteminin buna müsait olduğu bir ortamda yaşıyoruz ve bunun kıymetini çok iyi bilmemiz lazım."

Törene İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay ile TEOG sınavında başarılı olan öğrencilerin aileleri de katıldı.