Antalya'da "21. Geleneksel Kervan Günü" etkinliği

Antalya'da "21. Geleneksel Kervan Günü" etkinliği
Antalya'da "21. Geleneksel Kervan Günü" etkinliği
- Etkinlik kapsamında, develerle kervan oluşturma, gelin alma ve düğün alayı 600 yıl sonra yeniden yaşatıldı

ANTALYA (AA) - Akseki ilçesinde geleneksel Kervan Günü etkinliğinin 21'incisi düzenlendi.  

Ceceler Mahallesi'nde 600 yıllık gelenek ve göreneklerin canlandırıldığı programda, develerle kervanlar oluşturulup, gelin alma ve düğün alayı gerçekleştirildi. 

Ceceler Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şevket Yaman, AA muhabirine, etkinliğin amacının, gelenek ve göreneklerini yeni kuşaklara aktarmak olduğunu söyledi.

Aydın, İstanbul , Bursa, İzmir, Konya ve Antalya'dan yaklaşık 2 bin kişinin bir araya geldiğini belirten Yaman, "Amacımız 600 yılı aşkın bir tarihe sahip kültürel faaliyetlerimizi devam ettirmektir. Yılda birkaç gün de olsa hemşehrilerimizle hasret gideriyoruz. 600 yıl önce yapılan gelin alayları, 'damat okşama, gelin okşama' gibi gelenekleri yaşatmak için mücadele ediyoruz. Burada amacımız, yılın iki ve ya üç gününde de olsa bütün hemşehrilerimizle hasret gidermek, onları tanıştırmak, kaynaştırmak" diye konuştu. 

Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal da Cecelerlilerin buluştuğu etkinlikte yer almaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi. 

Bursa'da yaşayan Ahmet Hakan Yaman (12) da ailesiyle geleneksel Kervan Günü etkinliğine katıldığını, köyünü ve akrabalarını ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu ifade etti. 

Gösterilerin ilgiyle izlendiği programda, davetlilere yöresel yemek ikramı yapıldı. Başarılı 80 öğrenciye bilgisayar, kitap ve kırtasiye malzemeleri, çekilişi kazanan vatandaşlara ise elektrikli ev aletleri hediye edildi.

Etkinliğe,  MHP Antalya Milletvekili Tarkan Akıllı,  AK Parti Akseki İlçe Başkanı Mehmet Özdilek, MHP İlçe Başkanı Mustafa Başgör, belediye meclis üyeleri ve mahalle muhtarları da katıldı.