Antalya'da 5.2'lik deprem

Antalya'da 5.2'lik deprem
Antalya'da 5.2'lik deprem
Antalya'nın Kale ilçesinde 5.2'lik deprem meydana geldi.

ANTALYA (AA) - Demre Kaymakamı Murat Uz, merkez üssü Demre olan 5,2 büyüklüğündeki depremde, herhangi bir can kaybı yaşanmadığını bildirdi.

Kaymakam Uz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin ardından jandarma ve emniyet görevlilerinin karada, Sahil Güvenlik ekiplerinin de denizden ulaşılan bölgelerde incelemelere başladığını söyledi.

Kendisinin de muhtarlara ulaşarak durum hakkında bizzat bilgi aldığını belirten Uz, "Şu anda bize ulaşan herhangi bir can kaybı yok. Gece olduğu için evlerde hasar var mı henüz bilmiyoruz. Sabah günün ilk saatleriyle hasar tespit çalışmalarımız başlayacak. Valilik koordinatörlüğünde, AFAD ekiplerimizle durumu inceleyeceğiz" dedi.

Depremin meydana geldiği Üçağız Mahalle Muhtarı Salih Çan da depremin hissedilmesinin ardından vatandaşların evlerinden dışarı çıktığını söyledi. Çan, şu ana kadar mahallede herhangi bir hasar bilgisinin kendisine ulaşmadığını kaydetti.

Antalya'nın Demre ilçesinde saat 00.27'de 5,2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.

BİRÇOK KİŞİ SARSINTIYLA SOKAĞA ÇIKTI


Depremin ardından birçok kişi korkuyla evlerinden çıktı. Kumluca İlçe merkezinde evlerinden çıkan vatandaşlar depremin şokunu üzerinden atmaya çalıştı. Üniversite öğrencisi olduğu bildirilen bir kişi baygınlık geçirdi. Çevredeki vatandaşlar bayılan kızı ayıltmaya çalıştı. 

5.2'LİK DEPREMİN ARDINDAN 12 ARTÇI SARSINTI

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı verilerine göre, saat 00.27’de Demre İlçesi’nde Richter Ölçeği’ne göre 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 34.23 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem ilk belirlemelere göre can veya mal kaybına neden olmadı. Merkez üssü Kekova Adası olan deprem, başta Kaş olmak üzere Kumluca, Finike ve Kemer ilçeleriyle Antalya merkez ve Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde de hissedildi. 

5.2 büyüklüğündeki depremin ardından 7’si Demre’ye 45 kilometre uzaklıktaki Kaş’ta olmak üzere sabaha kadar 12 artçı sarsıntı meydana geldi. Artçı sarsıntıların en büyüğü Demre’ye bağlı Kapaklı Mahallesi yakınlarındaki 2.8 büyüklüğündeki deprem oldu.

Demre Kaymakamı Murat Uz, depremin can veya mal kaybına neden olmadığını belirtirken, deprem sonrası panikleyen bazı vatandaşların hastanelere başvurduğunu söyledi.