Antalya'da 67 bin kişi borçlarını yapılandırmak istiyor

Antalya'da 67 bin kişi borçlarını yapılandırmak istiyor
Antalya'da 67 bin kişi borçlarını yapılandırmak istiyor
-Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borcu için 68 bin 497 başvuru yapıldığı ve bir milyar 86 milyon 880 bin 404 lira alacağın yapılandırıldığı belirtildi

ANTALYA (AA) - Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Selim Erol, sosyal güvenlik prim borçlarının yapılandırılması için 68 bin 497 kişinin başvurduğunu ve yaklaşık bir milyar 86 milyon 880 bin 404 lira alacağın yapılandırıldığını bildirdi. 

Erol, yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borcu bulunan vatandaşların, borçlarını yapılandırma süresinin 2 Şubat'a uzatıldığını hatırlattı. Buna göre vatandaşların borçlarını yapılandırarak taksitler halinde ödeme imkanına kavuştuğunu belirten Erol, borçların faizlerinin silinerek, tüketici fiyat endeksi ve üretici fiyat endeksi oranları ile gecikme zammının yeniden hesaplandığını bildirdi.

Erol, idari para cezası borcu bulunan işverenlerin ceza asıllarının yüzde 50'sinin silinerek kalan tutarın yapılandırma kapsamına dahil edildiğini kaydetti. 

Ekim ayı başından itibaren gerçekleştirilen yapılandırma çalışmaları kapsamında 68 bin 497 başvuru alındığını anlatan Erol, "Bunlardan 60 bin 504 tanesi sonuçlandırılarak bir milyar 86 milyon 880 bin 404 liralık tutar yapılandırıldı. Başvuruların hepsi sonuçlandırıldığında ise yapılandırılacak olan tutar bir milyar 148 milyon 708 bin 638 lira olacaktır" dedi. 

Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erol, genel sağlık sigortası kapsamında ise vatandaşların 30 Nisan'a kadar prim borçlarını yapılandırmak için başvuruda bulunabileceklerini ifade etti.