Antalya'da AMATEM kurulacak

Antalya'da AMATEM kurulacak
Antalya'da AMATEM kurulacak
ANTALYA (AA) - Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, 30 yataklı Alkol ve Madde Bağımlılığı Uygulama ve Araştırma...

ANTALYA (AA) - Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, 30 yataklı Alkol ve Madde Bağımlılığı Uygulama ve Araştırma Merkezi (AMATEM) kuracaklarını bildirdi.

Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Antalya'da alkol ve madde bağımlılarını tedavi eden tek merkezin Akdeniz Üniversitesi bünyesindeki AMATEM olduğunu ancak bunun yeterli olmadığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı'nın destekleriyle 30 yataklı AMATEM yapılmasını gündeme getirdiklerini ifade eden Yılmaz, 1 milyon lira  maliyetle hayata geçirilecek merkezin, 2016 yılının ilk çeyreğinde hizmete başlayacağını kaydetti.

AMATEM'in projesinin tamamlandığını belirten Yılmaz, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Aşır Aksu Hastanesi yerleşkesinde yapılacak ek binanın toplam kapalı alanının bin 750 metrekare, 30 yataklı olarak planlandığını vurguladı.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren Denetimli Serbestlik Birimi'ne madde kullandığı kesinleşmiş ve belirli periyotlar halinde kontrol için 2012 yılında bin 359, 2013 yılında bin 386, 2014 yılında ise bin 302 kişinin başvurduğunu ifade eden Yılmaz, madde kullananların yüzde 97'sinin erkek , yüzde 58'inin bekar, yüzde 74'ünün ilköğretim mezunu, yüzde 64'ünün serbest meslek olduğunu açıkladı.

En çok kullanılan maddelerin başında esrar, morfin ve kokain geldiğine değinen Yılmaz, şunları kaydetti:

"2016 yılının ortalarında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan tahlillerde şu an için tespit edilemeyen sentetik uyuşturucuların da tespit edildiği bir sistem kurulacaktır. Ülkemize baktığımızda ise AMATEM'lerde yatan ve tedavi gören hasta sayısının 2011 yılında bin 117'den 2012'de 4 bin 720'ye ulaştığını görüyoruz. Bu artışta AMATEM sayılarının çoğalması ve kamuoyunun, hasta ve hasta hasta yakınlarının bilinçlenerek tedavi olup kurtulmak istemesi etkilidir."