Antalya'da avukatlara yapılan müdahale

Antalya'da avukatlara yapılan müdahale
Antalya'da avukatlara yapılan müdahale
- Antalya Barosu Başkanı Bacanlı: - "(Alanya Adliyesi önünde avukatlara yapılan müdahale) Şu anda Alanya Adliyesi'nin önünde bin ya da iki bin tane avukatın olmamasının tek nedeni, bizim 1 Kasım'a kadarki itidalli tavrımızdır"

ANTALYA (AA) - Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı, Alanya Adliyesi önünde avukatlara yapılan müdahaleye ilişkin, "Şu anda Alanya Adliyesi'nin önünde bin ya da iki bin tane avukatın olmamasının tek nedeni, bizim 1 Kasım'a kadar ki itidalli tavrımızdır" dedi.

 Bacanlı, Baro'da yönetim kurulu üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında, Antalya Barosu'nun Türkiye 'nin dördüncü büyük barosu olduğunu belirterek, Kaş'tan Gazipaşa'ya kadar yaklaşık 3 bin 500 avukatın görev yaptığını belirtti.

Alanya'da 300'ü aşkın avukatın çalıştığını, bunun da Türkiye'deki 30 baronun üye sayısından fazla olduğunu vurgulayan Bacanlı, Alanya'daki avukatların zaman zaman ülke meseleleriyle ilgili açıklamalar yaptığını hatırlattı.

Bacanlı, ilçedeki avukatların dün, Ankara 'da meydana gelen saldırıyla ilgili yapacağı basın açıklamasına sivil toplum örgütlerinin de destek verdiğini, açıklamaya güvenlik güçleri tarafından "kontrolsüz şekilde" müdahale edildiğini öne sürdü.

Bugün yine adliye önünde avukatların basın açıklaması yapmak istediğini aktaran Bacanlı, şöyle konuştu:

"Hiçbir şekilde basın açıklamasına müsaade edilmeyeceği ifade edilmiş. Arkadaşlarımız, kalkanlarla adliye önünden uzaklaştırılmaya çalışıldıklarını anlayınca, oturmuşlar. Oturunca, polis müdahaleyi yapamamış. Basın açıklaması yapılırken biber gazıyla müdahale edilmiş. Bildiğimiz kadarıyla 7-8 kadar arkadaşımız hastanelik olacak kadar biber gazından etkilenmişler."

- "Avukatlar üzerinden mesaj veriliyor"

 "Avukatlar üzerinden mesaj verilmeye çalışıldığını" öne süren Bacanlı, Alanya'nın riskli bir bölge olduğunu belirterek, ilçede hiçbir olaya karışmayan ve sadece Kürt oldukları için iş yeri ve araçları yakılan avukatlar bulunduğunu kaydetti.

Bacanlı, basın açıklamasına yapılan müdahalenin sorunları çözmediğini vurgulayarak, "Bu ülkede her dakika bomba patlıyor. Adliyenin önünde basın açıklaması yapmaya, 300-500 arkadaşımızı oraya getirmeye imtina eder olduk. Biz o sorumlulukla hareket ediyorsak siz de lütfen biraz tahammüllü olmayı öğrenin. Slogan atmışlar. E atar. Bir yerinizden bir şey mi eksildi? Şu anda Alanya Adliyesi'nin önünde bin ya da iki bin tane avukatın olmamasının tek nedeni, bizim 1 Kasım'a kadarki itidalli tavrımızdır" diye konuştu.

- "Konuyu Meclis'e taşıyacağız"

Öte yandan, CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın da müdahale sırasında etkilenerek hastaneye kaldırılan avukatlara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Özel Yaşam Hastanesi'ndeki ziyaretin ardından açıklama yapan Akaydın, konuyu soru önergesi olarak Meclis'e taşıyacaklarını bildirdi.

Avukatların demokratik haklarını kullandıklarını vurgulayan Akaydın, "Bu işin takipçisi olacağız. HSYK'da bilet kesilmezse Anayasa Mahkemesi'ne, orada da kesilmezse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gideceğiz" dedi.

Akaydın, bütün siyasileri ve vatandaşları uzlaşma kültürü içinde davranmaya davet etti.