Antalya'da "Bir Çocuk İki Dil" Projesi

Antalya'da "Bir Çocuk İki Dil" Projesi
Antalya'da "Bir Çocuk İki Dil" Projesi
- Akdeniz Üniversitesi tarafından yürütülen proje kapsamında düzenlenecek çalıştaya yurtiçi ve yurtdışından bilim adamları katılacak

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi tarafından hazırlanan "Bir Çocuk İki Dil Projesi" kapsamında çalıştay düzenlenecek.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Almanya'da yaşayan Türk kökenli çocukların dil sorunlarına çözüm getirmek için çalışmalarını sürdüren Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma Uygulama Merkezi (AKVAM) "Bir Çocuk- İki Dil Projesi"ni hayata geçirecek.

Proje kapsamında düzenlenecek, Almanya'daki "Türk-Alman Kreşlerine Öğretmen Yetiştirmeye Yönelik Müfredat Hazırlıkları" çalıştaya yurtiçi ve yurtdışından bilim insanları katılacak.

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı'nın (YTB) desteğiyle yürütülen "Almanya'da İki Dilli Eğitim" başlıklı proje çerçevesinde, kapsamlı bir alan araştırması gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Berlin ve Antalya'da düzenlenen toplam üç çalıştayda sonuçları değerlendiren AKVAM, iki dilli okul öncesi öğretmenliği programına ilişkin bir müfredat taslağı oluşturmuştur. Çok yakında birinci projeye ilişkin bir de kitap yayınlanacaktır. Son 50 yıldır Türk vatandaşları için ciddi bir sorun olan dil problemlerine somut bir çözüm getirilmesini hedefleyen AKVAM, model nitelikli eğitim programının uygulamaya geçirilmesi için Bir Çocuk-İki Dil başlıklı ikinci bir proje başlatmıştır. Yine YTB desteği ile yürütülen projenin Almanya'daki ortağı Heidelberg Göç Araştırmaları ve Kültürlerüstü Eğitim Merkezi'dir. Kasım ayında başlayan proje çerçevesinde önceden hazırlanan taslak müfredatın geliştirilmesi ve bunun uygulamaya sokulması, projenin öncelikli hedefi. Bununla birlikte her iki ortak üniversite bünyesinde iki dilli konsepte göre oluşturulacak ve lisans programı için uygulama alanı olacak birer kreş kurulması planlanmaktadır."

Proje çerçevesinde hala kreşte çalışan öğretmenlerin iki dillilik konusunda eğitilmesine ilişkin çalışmalar yapılacağı, çalıştayın yarın başlayacağı ifade edildi.