Antalya'da "çiçek kokulu" festival düzenlenecek

Antalya'da "çiçek kokulu" festival düzenlenecek
Antalya'da "çiçek kokulu" festival düzenlenecek
- Antalya'da 22 Mayıs'ta başlayacak EXPO 2016 11. Antalya Çiçek Festivalinde, 2 milyon dal çiçek kullanılacak - Festival kortejinde çiçeklerle süslenmiş araçlarla geçit yapılacak, araçlardan Antalyalılar ve turistlere, 500 bin dal çiçek dağıtılacak

ANTALYA (AA) - EXPO 2016 11. Antalya Çiçek Festivali, 22 ve 23 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Antalya Ticaret Borsası'nda düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Antalya'nın Türkiye kesme çiçek üretiminin yüzde 65'ini, kesme çiçek ihracatının ise yüzde 85'ini karşıladığını bildirdi.

Antalya'nın çiçek üretimi ve ihracatında iyi bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Bağdatlıoğlu, bu potansiyeli festivalle taçlandıracaklarını söyledi. Bu yıl festivalin 22 ve 23 Mayıs tarihlerinde yapılacağını anlatan Bağdatlıoğlu, festival kapsamında 1,5 milyon dal çiçeğin kullanılacağını, 500 bin dal çiçeğin de dağıtılacağını kaydetti.

Festivalin bu yılki temasının, gelecek yıl Antalya'da yapılacak Botanik EXPO'sundan yola çıkılarak "Çiçek ve çocuk " olarak belirlendiğine dikkati çeken Bağdatlıoğlu, "EXPO 2016 organizasyonunun aslında bu yıl bir provası yapılmış oluyor. Alanda bin 500 öğrenci aktif olarak katılım sağlayacak. 20'nin üzerinde okul gösterilerde bulunacak" dedi.

- "Antalya betona yenilmiş durumda"

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin de Antalya için bu tür etkinliklerin çok önemli olduğuna işaret etti. Festivalin Antalya'ya değer kattığını anlatan Çetin, şöyle konuştu:

 "20-30 yıl öncesini düşündüğümüzde Antalya begonvilleriyle anılan bir il idi. Şu an bakıyoruz, Antalya maalesef betona yenilmiş durumda. Kaleiçi'ne girdiğimizde her yer sarmaşıktı, çiçekler saksılarda görünüyordu. Şimdi maalesef kaldırımlar arabalara teslim olmuş, her yer beton haline gelmiş."

- Renkli kortej

EXPO 2016 11. Antalya Çiçek Festivali, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Antalya Ticaret Borsası, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, EXPO 2016 Antalya Ajansı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Süs Bitkileri Tanıtım Grubu, Akdeniz Üniversitesi, Interflora Çiçekçileri Derneği, Süs Bitkileri İhracatçıları Derneği, Akdeniz Süs Bitkileri Üreticileri Derneği, Peyzaj Mimarları Odası, Antalya Çiçekçiler Odasının ortak organizasyonuyla düzenleniyor.

Festival, 22 Mayıs'ta Cumhuriyet Meydanı'nda çocukların EXPO logolu saksılara çiçek ekmeleri ve okulların gösterileriyle başlayacak.

Festival kapsamında 23 Mayıs'ta çiçeklerle süslenmiş araçlar arasında yapılacak değerlendirmeyle "en iyi" seçilecek. Cender Oteli ile Cumhuriyet Meydanı arasında düzenlenecek festival kortejinde çiçeklerle süslenmiş araçlarla geçit yapılacak, araçlardan Antalyalılar ve turistlere, 500 bin dal çiçek dağıtılacak.

 Festivalde yarışmalar, konserler ve sergiler düzenlenecek.