Antalya'da Cumhuriyet Bayramı hazırlıkları

Antalya'da Cumhuriyet Bayramı hazırlıkları
Antalya'da Cumhuriyet Bayramı hazırlıkları
- Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 92'nci yıl dönümü dolayısıyla farklı üniversite ve şehirlerinden Antalya'ya gelen 92 sanatçı, 92 metrekarelik akkase ebru çalışması yapacak - Sergide, özel bir halı firmasının bir milyon lira değerindeki özel koleksiyonu da ilk defa sergilenecek - Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eroğlu: "Bugüne kadar ebru tekniğiyle yapılmış en büyük 'Cumhuriyet' temalı çalışma olacak"

ANTALYA (AA) - Cumhuriyetin 92'nci yıl dönümünde  Türkiye 'nin farklı üniversite ve şehirlerinden Antalya'ya gelen 92 sanatçı, 92 metrekarelik akkase ebru çalışması yapacak.

Çalışma, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu koordinatörlüğünde ebru sanatçıları Mesut Osmanlıoğlu ve Gülseren Sönmez ile çeşitli sanatçı ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

 Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmanın "Cumhuriyet ve Atatürk " temalı olacağını ve 29 Ekim'de kentteki bir alışveriş merkezinde yapılacağını ifade etti. Bugüne kadar ebru tekniğiyle yapılmış en büyük 'Cumhuriyet' temalı çalışma olacağını belirten Eroğlu, "Sergide ayrıca Isparta'dan bir halı firmasının bir milyon lira  değerindeki 14 parçadan oluşan 'Atatürk ve Cumhuriyet' konulu özel koleksiyonu ilk defa sergilenecek" dedi.

Eroğlu, 29 Ekim-3 Kasım tarihlerinde geleneksel Türk el sanatlarının çeşitli dallarında workshop çalışmasıyla görsel ve sanatsal şölen yapılacağını anlatarak, şunları kaydetti:

"Akademisyenler ve sanatçılar olarak Cumhuriyetimizin sahipsiz olmadığını bu şekilde bir çalışmayla göstermek istiyoruz. Amacımız rekor kırmak değil, Cumhuriyetimizin 92'nci yılında 92 sanatçı ve 92 eserle karma sergi ve 92 metrekarelik bir ebru ile sanatsal duruşumuzu ortaya koymaktır."