Antalya'da derneklerden ortak sağduyu çağrısı

Antalya'da derneklerden ortak sağduyu çağrısı
Antalya'da derneklerden ortak sağduyu çağrısı
- Bir araya gelen 16 derneğin temsilcileri, son günlerde yaşanan olaylara ilişkin vatandaşlara birlik, beraberlik ve sağduyu çağrısı yaptı - Şah-ı Merdan Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Yıldız: - "Provokasyonlara gelerek yapmış olduğunuz hareketler, toplumumuzu bölmek isteyen mihrakların ekmeklerine yağ sürmekten başka bir şey yapmayacaktır" - Anadolu Dernekleri Federasyonu Başkanı Turan: - "Kardeşliğimizin, bin yıllık samimiyetin devam etmesi için elimizden geleni yapacağız"

ANTALYA (AA) - Antalya'da faaliyet gösteren 16 dernek, terör eylemleri ve sonrasında yaşanan protestolarda artan gerilimle ilgili sağduyu çağrısında bulundu.

Şah-ı Merdan Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Şükrü Yıldız, dernek binasında düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşında kucak kucağa yatan Hakkarili Ahmet ile İzmirli Mehmet'in, şehadet şerbetini içerken verdikleri mesajı tekrar vermek istediklerini söyledi.

Yıldız, siyasi istikrarsızlık nedeniyle siyasilerin yapması gerekenleri, sivil toplum kuruluşları olarak üstlenmek zorunda kaldıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine toplumumuzda maalesef bir ateş çemberi olmuş. Kara bulutlar ülkemizin etrafında dolaşmaktadır. Bu havayı dağıtmak için bir araya geldik. Her gün şehit haberleri alıyoruz. Şehitlerimiz, milletimizin birer ferdidir. Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Alevisi, Çerkezi'yle tüm toplum bu gençlerimizin acısını yaşamaktadır. Bunu bahane ederek, Kürt vatandaşlarımıza yapılan provokasyonlara karşıyız. Provokasyonlara gelmeyin. Provokasyonlara gelerek yapmış olduğunuz hareketler, toplumumuzu bölmek isteyen mihrakların ekmeklerine yağ sürmekten başka bir şey yapmayacaktır."

- "Mücadelemiz terörledir, birbirimizle değil"

İnsanları çevirmek, yollarını kesmek, doğulu vatandaş olması nedeniyle kavga etmek, otobüslerin önlerini kesip, camlarını taşlamak ve içerisindeki masum insanlara sopalarla saldırmanın hoş şeyler olmadığını dile getiren Yıldız, bunları şiddetle kınadıklarını belirtti.

Yıldız, her Kürt vatandaşının  PKK 'lı, her PKK'lının da Kürt vatandaşı olmadığını vurgulayarak, "Bundan yola çıkarak tüm Kürt halkımızı PKK ile aynı kefeye koymak, çok büyük bir ahlaksızlık ve terbiyesizliktir. En ufak ifadeyle insafsızlıktır. Mücadelemiz terörledir, birbirimizle değildir. Bizi karıştırmak, birliğimizi bozmak isteyen mihrakların tuzağına düşmeyelim" diye konuştu.

- "Vatandaşlarımızı ve Türk Milletini sağduyuya çağırıyorum"

Anadolu Dernekleri Federasyonu Başkanı Hıdır Turan da şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Birilerinin ülkeyi farklı yerlere götürmek için çabasının olduğunu vurgulayan Turan, "Kardeşliğimizin, bin yıllık samimiyetin devam etmesi için elimizden geleni yapacağız" dedi. Turan, ülkenin birliği ve dirliği konusunda ne yapılması gerekiyorsa vatandaş, millet ve coğrafya olarak yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Anadolu Hemşehri Dernekleri Platformu Başkanı Deniz Akgün ise teröre karşı birlik olunması gerektiğinin altını çizerek, terörün dini, dili ve ırkının olmadığını söyledi.

Akgün, nereden gelirse gelsin teröre karşı olduklarını vurgulayarak, "Provokatörlerin oyununa gelerek birtakım yerlere saldırılmamalı, yakılıp yıkılmamalıdır. Vatandaşlarımızı ve Türk milletini sağduyuya çağırıyorum" diye konuştu.

Basın toplantısında, Adıyamanlılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Antalya Urfalılar Derneği, Muşlular Dayanışma Derneği, Antalya Vanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Antalya Burdurlular Sosyal Yardım ve Dayanışma Derneği, Antalya Bitlisliler Derneği, Antalya Malatyalılar Derneği, Antalya Yozgatlılar Derneği, Erzincan Fıratboyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Amasya Merzifon Kayadüzü Derneği, Antalya Giritliler Derneği ve Antalya Eskişehirliler Derneğinin yöneticileri de hazır bulundu.