Antalya'da eczaneler hastaları kanser taramasına yönlendirecek

Antalya'da eczaneler hastaları kanser taramasına yönlendirecek
Antalya'da eczaneler hastaları kanser taramasına yönlendirecek
- Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Antalya Eczacılar Odasının işbirliğiyle kentteki bin 50 eczane tarafından, hastaların ilaç poşetlerine kanser taraması yaptırmalarına yönelik broşürler konulacak

ANTALYA (AA) - Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Antalya Eczacılar Odasının işbirliği ile kentteki bin 50 eczanede, vatandaşlara kanser taraması yaptırmalarına yönelik broşürler dağıtılacak.

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Murat Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, kanserin çağın en önemli hastalıklarından olduğunu ve Türkiye 'de her aileden kansere yakalanarak hayatını kaybeden bir insan bulunduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığının meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleriyle ilgili ücretsiz tarama faaliyetlerinde bulunduğunu hatırlatan Özdemir, Antalya'da da bu taramaları Kanser Tarama Eğitim Merkezleri (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezleri'nde yürüttüklerini kaydetti.

Kanserin dünyada ölüm sebeplerin başında geldiğine dikkati çeken Özdemir, taramada bulundukları üç kanser türünün erken teşhis edilmesi halinde hastalığı yenme oranının çok yüksek olduğunu vurguladı.

Kanseri erken teşhis etmek için de bu taramaların önemine işaret eden Özdemir, "Vatandaşlarımıza ulaşmak için eczanelerle işbirliği içerisinde çalışacağız. Eczanelerimiz, ilaç alan herkesin poşetine bu taramaları anlatan broşürlerden koyacak. Her eczaneye bu ilanlardan asacağız" dedi. 

Antalya Eczacılar Odası Başkanı Kerem Zabun da projeye destek vermekten memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Zabun, sağlıklı ve kaliteli yaşam için her vatandaşın bu taramaları yaptırması gerektiğini kaydetti.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Antalya

  ,

  kanser

  ,

  Aile

  ,

  Yaşam

  ,

  eğitim