Antalya'da "Esma-ül Hüsna" sergisi açıldı

Antalya'da "Esma-ül Hüsna" sergisi açıldı
Antalya'da "Esma-ül Hüsna" sergisi açıldı
- Eserlerin içerisine Türkçe anlamları yazılarak isme uygun resimlerin de yapıldığı 101 eser bulunan sergi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu

ANTALYA (AA) - Antalya'da "Esma-ül Hüsna" resim sergisi açıldı.

Burdur Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi resim öğretmeni Yaşar Yapıcı Nalcı tarafından, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde açılan sergide, 101 eser yer alıyor.

Nalcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, akrilik ve yağlı boya karışımıyla yaptığı eserlerin 7 yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıktığını ve Esma-ül Hüsna'ların içine Türkçe anlamlarını yazdığını belirterek, "Ayrıca eserlere Allah'ın her isminin manasına uygun resim yaptım. Geçen yıl Kadir Gecesi'nde eserlerin isimlerinin yazımını bitirdim. Sergide Allah'ın 99 ismini yazdığım 99 tablo ile daha önceden yaptığım ve üzerinde 'her şey' ve 'hiçbir şey' yazan iki eser var" dedi.

Eserlere yakından bakmadan Türkçe yazılan anlamlarının görülemediğini anlatan Nalcı, "Nasıl Allah'a bir adım yaklaştığınızda Allah size 10 adım yaklaşıyorsa, siz de tablolara ne kadar yaklaşırsanız manaya o kadar ereceksiniz. Eserlere uzaktan bakarsanız manayı göremezsiniz" diye konuştu.

Nalcı, sergiyi ilk olarak Antalya'da açtığını, Türkiye 'nin tüm kentlerinde de açmayı düşündüğünü kaydetti.

Sergi, 15 Haziran'a kadar açık kalacak.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Antalya

  ,

  Anadolu

  ,

  Resim

  ,

  sergi

  ,

  yaşar