Antalya'da iki festivalin tarihinde değişiklik

Antalya'da iki festivalin tarihinde değişiklik
Antalya'da iki festivalin tarihinde değişiklik
- Bu yıl 16. Uluslararası Piyano Festivali, 17 Kasım'da başlayacak ve 29 Kasım'da sona erecek - 52. Uluslararası Antalya Film Festivali ise 29 Kasım-6 Aralık tarihlerinde yapılacak - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı: - "Kasım başında ülkece sandığa gideceğiz, Bunun hemen akabinde 15 ve 16 Kasım tarihlerinde uluslararası alandaki en önemli ve saygın etkinliklerden biri olan G20 Zirvesi'ne Antalya olarak ev sahipliği yapacağız. Bu iki büyük organizasyon nedeniyle tarihlerde yaptığımız değişiklikler kaçınılmazdı"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi, genel seçim ve G20 Zirvesi nedeniyle 16. Uluslararası Piyano Festivali ve 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin gerçekleştirilme tarihlerini erteledi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada,  Türkiye 'nin en köklü sinema etkinliği olan ve bu yıl "Uluslararası Antalya Film Festivali" adıyla 52. kez ve artık uluslararası arenada düzenleneceği kaydedildi.

Antalya Piyano Festivali'nin de 16 yaşına ulaştığının belirtildiği açıklamada, ülkeyi ve kenti dünyaya tanıtmada en önemli unsurların başında sanat organizasyonlarının geldiği vurgulandı. 

Kamuoyunun heyecanla beklendiği festivallerin bu yılki takvimi ve geliştirme yolundaki çalışmaların devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu yıl, 16. Uluslararası Piyano Festivali 17 Kasım'da başlayacak ve 29 Kasım'da sona erecek. Ardından 29 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında da 52. Uluslararası Antalya Film Festivali gerçekleştirilecek. Böylece geçmiş yıllara göre bu yıl festivallerimizin tarihlerinde küçük bir değişiklik yapmış bulunuyoruz. Kasım başında ülkece sandığa gideceğiz, Bunun hemen akabinde 15 ve 16 Kasım tarihlerinde uluslararası alandaki en önemli ve saygın etkinliklerden biri olan G20 Zirvesi'ne Antalya olarak ev sahipliği yapacağız. Bu iki büyük organizasyon nedeniyle tarihlerde yaptığımız değişiklikler kaçınılmazdı."

- "Sanatsal etkinliklerin gündemdeki yerini güçlendirmek için"

G20 Zirvesi'nin dünyanın en önemli siyasi organizasyonu olduğu vurgulanan açıklamada, bugün itibarıyla kentin ve ülkenin zirveden yüz akıyla çıkması için çalışıldığı bildirildi.

G20 organizasyonu ve seçim trafiği içinde iki önemli sanatsal etkinliğin gündemdeki yerini daha da güçlendirmek adına bu tarih değişikliğinin gerekli görüldüğüne işaret edilen açıklamada, "Tabi bu yoğunluğumuz, piyano festivali için çalışmamızı engellemiyor ve bir yandan da 16. Piyano Festivalimizi Antalyamıza yakışır şekilde gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz" bilgisi verildi.

- Ulusal uzun metraj kurmaca ve belgesel bir arada yarışacak

Açıklamada, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin ulusal yarışma bölümünün, bu yıl uzun metrajlı kurmaca ve belgesel filmlerin bir arada yarışacağı, Türk sinemasının farklı renklerini gözler önüne serecek bir bölüme dönüşeceği kaydedildi.

Türkiye'deki film üretimini desteklemek ve yerli sinemacıları uluslararası sektörle buluşturmak amacıyla başlayan Antalya Film Forum'un da yoluna devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, festivalde kısa filmlerin de uzun metrajlı ana yarışma filmlerinden önce gösterileceği bildirildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Geçtiğimiz yıllarda kurmaca, belgesel, animasyon, deneysel gibi farklı prensiplerde üretilen filmlerin bir arada yarıştırıldığı, aynı jüri tarafından değerlendirildiği Kısa Metrajlı Film Yarışması, bu yıldan itibaren yarışmadaki toplam para ödülünün tüm filmler arasında eşit olarak bölüştürülmesiyle daha geniş bir izleyici kitlesi ve sektör profesyonellerine sunulacak özel bir seçkiye dönüştürülüyor. 52. Uluslararası Antalya Film Festivali, yarışma için başvuruları ise 11 Eylül 2015 tarihinden itibaren festivalimizin www.antalyaff.com adresi üzerinden kabul etmeye başlayacak. Ayrıca festivalle ilgili tüm bilgilere ve merak edilen soruların cevaplarına da bu adresten erişilebilir."