Antalya'da kaçak operasyonları

Antalya'da kaçak operasyonları
Antalya'da kaçak operasyonları
- İki operasyonda, yurtdışına çıkmaya çalışan 165 kaçak, tekneleri batmak üzereyken kurtarıldı

ANTALYA (AA) - Antalya'nın Kumluca ilçesinde 165 kaçak, Sahil Güvenlik ekiplerince tekneleri batmak üzereyken kurtarıldı.

Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, 7 Haziran'da 112 Acil Yardım hattını arayan bir kişi, Kumluca ilçesi açıklarındaki Beşadalar'ın güneydoğusunda, içinde 3 kişinin bulunduğu özel bir yatın su aldığını ve batma tehlikesi geçirdiğini ihbar etti.

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığına bağlı ani müdahale botu bölgeye sevk edildi. Yat, Beşadalar'ın 22 mil güneyinde, yarı batık vaziyette bulundu. Teknede bulunan  Suriye uyruklu üç kişi kurtarıldı.

Bölgedeki kontrollerini sürdüren Sahil Güvenlik ekipleri, bir sürat teknesinin durumundan şüphelendi. İlk incelemede, teknenin üzerinde çok sayıda kaçak tespit edildi.

Kaçma teşebbüsünde bulunan teknenin durdurulması amacıyla üç Sahil Güvenlik botu daha bölgeye intikal ettirildi. Durdurulan teknede 162 kaçak yakalandı. Su aldığı belirlenen teknedeki kaçaklar, Sahil Güvenlik botlarıyla Finike Limanı'na getirildi.

Kaçakları taşıyan tekneler, Beşadalar'ın 22 mil ve 36 mil güneyinde su alarak battı. 

-  Bin 446 kaçak sağ kurtarıldı

Açıklamada, denizlerde düzensiz göç faaliyetlerinin engellenmesi amacıyla yoğun bir mücadele sürdüren Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin, "Akdeniz'de Güven Harekatı/Operation Safe-Med" kapsamında bu yıl 11 gemi ve tekneye müdahale ettiği belirtilerek, ölümlü olaya meydan verilmeden bin 446 kaçağın sağ olarak kurtarıldığı vurgulandı.