Antalya'da kaçak operasyonu

Antalya'da kaçak operasyonu
Antalya'da kaçak operasyonu
- Sahil güvenlik ekiplerince 182 kaçağın yakalandığı gemide, Fransız uyruklu bir gazeteci ile Irak uyruklu bir de tercüman bulunduğu belirlendi

ANTALYA (AA) - Antalya'da Sahil Güvenlik Komutanlığınca düzenlenen operasyonda, bir gemide 182 kaçak yakalandı.

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığının yazılı açıklamasına göre, Manavgat ilçesindeki bir ticari yatın fenerleri kapalı vaziyette güney istikametine ilerlediği tespit edildi.

Komutanlığa bağlı bir bot tarafından yat takibe alındı. Bu sırada arama kurtarma gemisi "TCSG Yaşam" ve iki sahil güvenlik botu da destek vermek üzere bölgeye gönderildi. Yaklaşık 4 saat süren takip sonucu yatın Antalya körfezi açıklarındaki Sierra Leone bayraklı bir gemiye yaklaştığı belirlendi. Bu sırada gemiye operasyon yapan sahil güvenlik ekipleri, geminin kontrolünü ele aldı.

Gemide yapılan aramada, 52'si çocuk , 52'si  kadın  toplam 182 kaçak yakalandı. Gemide ayrıca, Fransız uyruklu bir gazeteci ile Iraklı bir de tercüman bulunduğu belirlendi. İlk sağlık kontrolleri yapılan kaçaklar, Alanya Limanı'na getirildi.

Yatın kaptanı ve 2 Türk ile Suriye uyruklu bir mürettebatı, "düzensiz göçmen kaçakçılığı" suçundan gözaltına alındı. Zanlılar, Alanya ilçesinde çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Gemide bulunan Suriyeli 3 mürettebat ise Alanya Adliyesine sevk edildi. 

Fransız uyruklu gazeteci ile Iraklı tercüman, yasal işlemlerinin yapılması için Antalya Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğüne götürüldü.