Antalya'da Medusa başı bulundu

Antalya'da Medusa başı bulundu
Antalya'da Medusa başı bulundu
- Uşak Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Can: - "Kazı çalışmaları kapsamında yapılardan birine ait, büyük olasılıkla bir tapınağa ait mermer bloklar arasında öldürücü yaratıklarından birisi olan Medusa figürüne rastladık. Aşağı yukarı bir insan boyutlarında yada biraz daha büyük ölçülerde bir baş"

ANTALYA (AA) - Gazipaşa'daki Antiocheia ad Cragum antik kentinde yapılan kazıda Yunan mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan Medusa başı bulundu.

ABD Nebraska Üniversitesi'nden Prof. Dr. Michael Hoff'un başkanlığında yürütülen kazıda yer alan Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Birol Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antiochia Ad Cragum antik kentinin kazı çalışmalarının 2005 yılında başladığını söyledi.

Kazı çalışmalarının Türk-ABD ortaklığı ile devam ettiğini ifade eden Can, şunları kaydetti:

"Kazı çalışmaları kapsamında yapılardan birine ait, büyük olasılıkla bir tapınağa ait mermer bloklar arasında öldürücü yaratıklarından birisi olan Medusa figürüne rastladık. Aşağı yukarı bir insan boyutlarında yada biraz daha büyük ölçülerde bir baş. Bu bir heykele ait değil, tapınağın ön cephesinde üçgen bir aralıkta duran bir kabartma. Yani karşıdan baktığınızda tapınağın tepesinde duran Medusa. Saçları yılan şeklinde yapılan Medusa figürünün başı. Yaklaşık 1 hafta önce bulundu. Bulunan eser kazının bitiminde Alanya Kültür Müdürlüğü'ne teslim edilecek." 


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Antalya

  ,

  Edebiyat

  ,

  Alanya

  ,

  kültür