Antalya'da okul servisleri denetlendi

Antalya'da okul servisleri denetlendi
Antalya'da okul servisleri denetlendi
- Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri 203 okul servisine denetleme yaparak 12 araca cezai işlem uyguladı - Antalya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Sincanlıoğlu: - "Amacımız geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın okullarına güvenli bir şekilde gitmeleri ve evlerine güvenli bir şekilde dönmelerini sağlamaktır"

ANTALYA (AA) - Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla okul servislerini denetledi.

Atatürk Bulvarı ile Gürsu ve Altınyaka kavşaklarında kontrol noktası oluşturan ekipler, durdukları servis araçlarında evrak kontrolü ve teknik uyum denetimi yaparak, sürücüleri kurallara uymaları konusunda uyardı.

Ekipler 203 servis aracını denetleyerek, 12 araç sürücüsü hakkında cezai işlem uyguladı.

Antalya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Mustafa Sincanlıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, okul servis araçları denetimlerinin yıl sonuna kadar aralıksız süreceğini söyledi.

Okul taşıtlarının karıştığı trafik kazalarını en aza indirmek istediklerini belirten Sincanlıoğlu, "Amacımız geleceğimizin teminatı çocuklarımızın okullarına güvenli bir şekilde gitmeleri ve evlerine güvenli bir şekilde dönmelerini sağlamaktır" dedi.

Sincanlıoğlu, okul servis araçları yönetmeliğinde belirtilen hususlar dahilinde bazı kuralların olduğunu ifade ederek, "Okul servis araçlarını kullanan kişilerin 26 yaşından gün almış olmaları gerekiyor. Ayrıca E sınıfı ehliyet sahipleri 5, B sınıfı ehliyeti olanlar ise en az 7 yıl ehliyet sahibi olmalılar. İlköğretim seviyesindeki okul servis araçlarında ise rehber öğretmen bulundurma zorunlulukları var" diye konuştu.

Denetlemeden geçen servis şoförü Fethi Ahmet Ünlü de her zaman kurallara uymaya çalıştığını dile getirdi. Denetlemenin kendisini rahatsız etmediğini anlatan Ünlü, "Denetlemelerden çok memnunum. Sonuçta hepimizin geleceği olan çocuklarımızı taşıyoruz. Her şey geleceğimiz için" dedi.