Antalya'da orman yangınları ile mücadele toplantısı

Antalya'da orman yangınları ile mücadele toplantısı
Antalya'da orman yangınları ile mücadele toplantısı
- Yaz aylarında artan orman yangınlarına karşı tedbirler Vali Türker başkanlığında toplanan komisyonda görüşüldü - Vali Türker: - "Antalya orman yangınları konusunda hassas bir kent. Sebebi ne olursa olsun çok küçükken müdahale edip yangını bertaraf etmeliyiz"

ANTALYA (AA) - Antalya'da yaz aylarında artan orman yangınlarının önlenmesi ve erken müdahale için alınacak tedbirler, Vali Muammer Türker başkanlığında toplanan komisyonda masaya yatırıldı.

Uluslararası Orman Yangınlarıyla Mücadele Merkezi'ndeki "Antalya Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu"nun toplantısında konuşan Türker, orman yangınları konusunda hassasiyetin arttığı döneme girildiğini söyledi.

Antalya'nın, Türkiye  ortalamasının üzerinde orman alanına sahip olduğuna işaret eden Türker, "Orman yangınları konusunda Antalya hassas bir kent. Yangınlar hafiften başladı. Sebebi ne olursa olsun çok küçükken müdahale edip yangını bertaraf etmeliyiz" dedi. 

Orman yangınlarının sadece Orman Bölge Müdürlüğünün ilgi alanına girmediğini, çeşitli kurum ve kuruluşların da sorumluluğu bulunduğunu vurgulayan Türker, tüm kurumların çalışmalarını milli seferberlik içinde yürütmesini istedi.

Vali Türker, toplantıda alınacak kararların, yangın sezonu boyunca uygulanacak stratejiyi ortaya koyacağını vurguladı.

-"Korkulu rüyamız başlıyor"

Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk de Antalya'nın yüzde 56'sının ormanla kaplı olduğunu, bunların büyük çoğunluğunun ise birinci derece hassas bölgede yer aldığını söyledi.

Yangın başlamadan tedbir alınmasının önemini vurgulayan Türk, "Orman yangınları için haziran ile ekim arası en kritik aylardır, bizim korkulu rüyamız başlıyor" diye konuştu.

Türk, geçen yıl il genelinde meydana gelen 169 orman yangınından 99'unun bilinmeyen nedenle, 25'inin yıldırım, 21'inin ihmal, 15'inin kasıt, 9'unun da kaza sonucu çıktığını bildirdi. 

Eğitim çalışmaları yürüttüklerini, bölge halkını, öğrencileri orman yangınlarına karşı bilinçlendirdiklerini anlatan Türk, yangın esnasında erken uyarı, hızlı ve etkin müdahale çalışması yürüttüklerini, yangın sonrasında ise hasar gören alanı hızla ağaçlandırdıklarını belirtti.

-"Antalya yangın sezonuna hazır"

Yangın sezonuna hazır olduklarını ifade eden Türk, "Bu yılki yangın sezonu için 91 arazöz, 36 su ikmal ile 47 ilk müdahale aracı, 13 dozer, 10 greyder, 3 kiralık helikopter, bir amfibik uçak, bir idari helikopterimiz hazır. Yaklaşık bin 100 orman işçisi ve 150 teknik eleman görev alacak" bilgisini aktardı.

Antalya'da bu yıl içinde 29 orman yangını çıktığını ve toplam 6 hektarlık alanın zarar gördüğünü bildiren Türk, geçen yıl aynı dönemde ise 19 yangın çıktığını, yaklaşık 10,5 hektar alanın zarar gördüğünü ifade etti.

Türk, geçen yıl Kumluca ilçesi Adrasan bölgesinde yanan alanın ağaçlandırıldığını kaydetti.

27 maddelik "Orman yangınlarıyla mücadele komisyonu raporu"nun onaylandığı toplantıda, yangınların önlenmesi için bazı ormanlık alanlara girişin yasaklanması önerisi Vali Türker tarafından yerinde bulunmadı.