Antalya'da şoför esnafı için uygulanan madde bağımlılığı testi

Antalya'da şoför esnafı için uygulanan madde bağımlılığı testi
Antalya'da şoför esnafı için uygulanan madde bağımlılığı testi
- Antalya Şehiriçi Otobüsçüler Odası Başkanı Tüzün: - "Antalya Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yaptığımız çalışmayla şoför, görevliler ve güvenlik görevlilerine test yaptırıyoruz. 8-10 arkadaşımızda bonzai ve vesaire gibi bağımlılıklar çıktı"

ANTALYA (AA) - Antalya Şehiriçi Otobüsçüler Odası Başkanı Ali Tüzün, Büyükşehir Belediyesince şoför esnafı için zorunlu hale getirilen "madde bağımlılığı" testi uygulaması sonrası kontroller yapıldığını belirterek, "Yaptığımız çalışmayla şoför, görevliler ve güvenlik görevlilerine test yaptırıyoruz. 8-10 arkadaşımızda bonzai ve vesaire gibi bağımlılıklar çıktı" dedi. 

Tüzün, Toplu Taşıma Araçları Yönetmeliği çerçevesinde Antalya'daki otobüs, minibüs ve ticari taksi sürücülerinde uyuşturucu kullanımının tespiti amacıyla uygulanan teste ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Kentteki şehir içi toplu ulaşımın herkesi ilgilendirdiğini belirten Tüzün, madde bağımlılığı testinin, Antalya'da yaşayan vatandaşların sağlıklı ve güvenli bir şekilde seyahat etmeleri için yaptırıldığını vurguladı.

Tüzün, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bağımlı insanlarda davranış bozuklukları ortaya çıkıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yaptığımız çalışmayla şoför, görevliler ve güvenlik görevlilerine test yaptırıyoruz. 8-10 arkadaşımızda bonzai ve vesaire gibi bağımlılıklar çıktı. Biz bundan gocunmuyoruz. Neden, çünkü güvenilir bir şekilde çalışmak ve Antalyalı hemşehrilerimizin seyahatlerini güvenli ve huzurlu bir şekilde yapmalarını istiyoruz. Esnafımızın bir çoğu da takdir ediyor."

-" Erkek şoförün hamile çıktığı" iddiası

Yerel bir gazetede yer alan "Teste giren erkek şoförün hamile çıktığı" iddiasının da gerçek dışı olduğunu bildiren Tüzün,  "Testte kesinlikle böyle bir şey yok. Nereden çıktıysa uydurma bir haberdir. Erkek şoföre nasıl hamilelik testi yaparız? İlgili hastane yöneticisi ile de konuştum, böyle bir test yapmadıklarını söyledi" diye konuştu.

Tüzün, şimdiye kadar yaklaşık 400 şoförün teste girdiğini, 2 Kasım'a kadar bu sayının bin 200'e ulaşacağını kaydetti.