Antalya'da STK'lardan "sağduyu" çağrısı

Antalya'da STK'lardan "sağduyu" çağrısı
Antalya'da STK'lardan "sağduyu" çağrısı
- Antalya'da 40 sivil toplum kuruluşu temsilcisi, terör saldırılarını kınayarak, vatandaşlara "sağduyu" çağrısı yaptı - ASDER Antalya Şubesi Başkanı Şimşek: - "Bizler son günlerde tırmanan terör olaylarının uluslararası bir organizasyonun projesi olarak toplumsal birlik, bütünlük ve kardeşliğimize karşı bir komplo olduğunun farkındayız"

ANTALYA (AA) - Antalya'da bir araya gelen 40 sivil toplum kuruluşu terör örgütü PKK 'nın saldırılarını kınayarak vatandaşlara "sağduyu" çağrısında bulundu.

Aralarında Doğu ve Güneydoğu İş Adamları Derneği (ADGİAD), Ensar Vakfı, Hayrat Vakfı, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Memur-Sen'in de aralarında bulunduğu 40 sivil toplum kuruluşu temsilcisi, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Toplantı Salonu'nda bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklama yapan Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Antalya Şube Başkanı Hakan Şimşek, Malazgirt Zaferi'nden bu yana bin yıllık Türk-Kürt kardeşliğini yıkacak hiçbir gücü tanımadıklarını söyledi.

Bu kardeşliğin sıradan bağlarla örülmediğini belirten Şimşek, "Bu kardeşlik canla başla ilmek ilmek örüldü. Ümmet bilinciyle örüldü. Sökülen yerleri yine ümmet bilinciyle öreceğiz" dedi.

Şimşek, halk olarak sorunları çözebileceklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Sorunlarımızı hak ve adalet çerçevesinde ele alır ve çözeriz. Halktan yana bir sıkıntımız yok. Bizler eşit haklara sahip vatandaşlığa 'evet' diyebilen halklarız. Bizler, birbirimizi ötekileştirmeden kollarımızı açmış, birbirimizi bağrımıza basmış milletleriz. Bugün de kendimizi bunu başarabilecek azim ve kararlılıkta görüyoruz. Bizler, son günlerde tırmanan terör olaylarının uluslararası bir organizasyonun projesi olarak toplumsal birlik, bütünlük ve kardeşliğimize karşı bir komplo olduğunun farkındayız."

Şimşek, millet olarak birlikte yaşama iradesinin terör ve anarşi ile baskı altına alınmasına izin vermeyeceklerini dile getirerek, "Ey PKK! Derhal elindeki silahı bırak ve normalleşmenin önünü aç. Korku ve baskıya sebep olan dayatmalardan vazgeç. Kalıcı barış şiddet unsuru, silahı bırakmakla mümkündür. Silahlı veya silahsız ülkeyi terk et" diye konuştu.