Antalya'da trafik alanında yapılan yatırımlar

Antalya'da trafik alanında yapılan yatırımlar
Antalya'da trafik alanında yapılan yatırımlar
ANTALYA (AA) - Antalya'da trafik sorununu çözecek projelerin devreye girmesiyle sürücülere rahat ulaşım imkanı sağlanıyor.Eski Ulaştırma, Denizcilik...

ANTALYA (AA) - Antalya'da trafik sorununu çözecek projelerin devreye girmesiyle sürücülere rahat ulaşım imkanı sağlanıyor.

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK  Parti Antalya Milletvekili Lütfi Elvan'ın yaptığı yazılı açıklamaya göre, Elvan'ın girişimleri ile hız kazanan karayolu projeleri, kentte ulaşımı kolaylaştırıyor.

Mayıs ayında açılan Hal Kavşağı, Koyunlar Kavşağı (Altınova) ve Aksu Kavşağı, trafikte önemli bir rahatlama sağladı. Böylece bekleme süreleri azaldı, kesintisiz ulaşımın önü açıldı. Havalimanına ulaşmak isteyenlerin işi kolaylaştı, trafik akışı arttı, yol konforu yükseldi.

Yapımı devam eden kavşaklar da trafik sorununa çare olacak. Demokrasi , EXPO, Kadriye ve Serik kavşaklarında yapım çalışmaları devam ediyor. Bu kavşakların G20 zirvesi öncesinde tamamlanması hedefleniyor. Ayrıca Anfaş, havalimanı ve Çallı Kavşakları da Expo 2016 öncesinde Antalyalıların hizmetine sunulacak. Böylece 20 kavşağın 14'ü Expo 2016 öncesinde tamamlanarak trafiğe açılacak.

Gebiz, Kocayatak, Çandır, Cumalı, Karadayı ve Boğazkent kavşaklarının da proje çalışmaları 2015 yılında tamamlanacak, 2016 yılında yapım ihalelerine çıkılacak. Tüm kavşaklar tamamlandığında şehir merkezinin havalimanı ve Belek Turizm Merkezi ile ulaşımı kesintisiz sağlanacak.

Mevcut üstyapıların yenilenmesi, takviye edilmesi, şerit sayılarının artırılması ve Serik-Belek arasındaki 6 kilometrelik turizm yolunun bölünmüş yol haline dönüştürülmesi çalışmaları haziran ayı itibarıyla başladı. G20 zirvesi öncesi tamamlanması planlanıyor. Ayrıca G20 zirvesi öncesinde tamamlanmak üzere havalimanı-Kadriye Kavşağı arasındaki güzergahın peyzaj çalışmalarına da başlanıldı.

14 kilometre uzunluğundaki Batı Çevre Yolu'nun 6 kilometrelik kesimi 6 Haziran'da hemzemin kavşak bağlantıları ile trafiğe açıldı. Liman Kavşağı ile Uncalı mezarlığı kesiminin trafiğe açılmasıyla yaz aylarında Antalya'nın önemli turizm bölgelerinden olan Konyaaltı plajlarından geçen ağır taşıt trafiği, Batı Çevre Yolu'na yönlendirildi. Böylece Konyaaltı plajlarında yaya trafiği daha güvenli hale geldi.

Toplam 50 km uzunluğundaki Kuzey Çevre Yolu'nun 37 kilometrelik kesiminin yapım ihalesi de Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. Buradaki süreç hızla devam ediyor ve temmuz ayında sözleşme imzalanması bekleniyor.

Toplam uzunluğu 65 kilometre olan güzergahın en problemli kesimi olan Kuşyuvası kesiminde bin 500 metre uzunluğundaki 2 tünel tamamlanarak mayıs ayında trafiğe açıldı. Diğer 3 tünelde çalışmalar ağustos ayında tamamlanacak.

Ayrıca güzergahta 4 kilometrelik birinci kısım ile 23 kilometrelik dördüncü kısmın ihaleleri tamamlandı, buralarda çalışmalar başladı. 24 kilometrelik ikinci kısımda ise proje çalışmaları devam ediyor. Bu kesimde 8 tünel yapılacak. Güzergahın tamamında toplam uzunluğu 16 kilometre olan 17 tünel inşa edilecek.