Antalya'da turizmciler Çinli turistlere yöneldi

Antalya'da turizmciler Çinli turistlere yöneldi
Antalya'da turizmciler Çinli turistlere yöneldi
- Dünyanın en fazla turist gönderen ülkeleri arasında yer alan Çin'den pay almak isteyen Antalya'daki turizmciler, Çinli seyahat acente temsilcileriyle bir araya geldi

ANTALYA (AA) - Antalyalı turizmciler, Çinli seyahat acentelerinin temsilcileriyle buluştu.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve Air Arabia firması birliğinde Çin Urumçi bölgesindeki seyahat acentelerinin temsilcilerinden bir grup heyet, bir otelde Antalyalı turizmcilerle bir araya geldi. 

Karşılıklı taleplerin iletildiği toplantıda, Antalya'daki otel yöneticileri, verdikleri hizmetleri, kalitelerini, sağladıkları avantajları anlattı. Çinli seyahat acente temsilcileri de Çin'den gelecek turistlerin taleplerini aktardı. 

Çinli temsiciler, turistlerin özellikle tarihi mekanları gezmek istediklerini, Urumçi bölgesinden Antalya'ya direkt uçak seferlerinin düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. 

- Çinli turist sayısını artıracak adımlar

Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı Kemal Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu tür girişimlerin Türkiye'ye gelecek Çinli turist sayısının artmasında önemli rol oynayacağını belirtti. 

Dünya Turizm Örgütü verilerine göre turistlerin gittikleri ülkelerdeki harcamaları sıralamasında Çin'in ilk sırada geldiğini söyleyen Koçak, "Her geçen yıl dünyada açılan Çinli turist sayısında artış yaşanıyor. Bu paydan Türkiye'nin de faydalanması gerekiyor. BAKA öncülüğünde atılan bu adımlar, ülkenin Çinli turist pastasından daha fazla pay almasını sağlayacaktır" dedi.