Antalya'da uzak ilçelere yapılan görevlendirmeler

Antalya'da uzak ilçelere yapılan görevlendirmeler
Antalya'da uzak ilçelere yapılan görevlendirmeler
- Tüm-Bel-Sen Antalya Şube Başkanı Karakurt: - "Büyükşehir Belediye Başkanı Türel hakkında mahkeme kararını uygulamadığı gerekçesiyle yaptığımız şikayet yerinde bulundu. Antalya Cumhuriyet Savcılığı, İçişleri Bakanlığından soruşturma izni istedi" - Antalya Büyükşehir Belediyesi: - "Bu her belediye için yapılan, birçok suç duyurusu için uygulanan rutin bir işlemdir. Kaldı ki başkan olarak Menderes Türel'in dava konusu işlemler ve suç duyurusuna konu edilen işler ile hiçbir ilgisi ve sorumluluğu bulunmamaktadır"

ANTALYA (AA) - KESK'e bağlı Tüm-Bel-Sen Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in ilçelerdeki personel görevlendirilmesiyle ilgili mahkeme kararını uygulamadığını iddia etti. Büyükşehir Belediyesi ise söz konusu kişinin zamanında görevine iade edildiği, uygulamanın ise rutin olduğunu bildirdi. 

Karakurt, yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediyesi personeli zabıta memuru Coşkun Ergün'ün 8 ayda 7 kez görev yerinin değiştirildiğini, en son Alanya'da görevlendirildiğini öne sürdü.

Görevlendirmeye ilişkin açtıkları davada Antalya 1. İdare Mahkemesinin yürütmenin durdurulması istemini kabul ettiğini belirten Karakurt, bir ay geçmesine rağmen kararın uygulanmadığını, bunun üzerine  Başkan Türel ve Zabıta Daire Başkanı Muharrem Kavurkacı hakkında görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunduklarını anlattı.

Karakurt, "Büyükşehir Belediye Başkanı Türel hakkında mahkeme kararını uygulamadığı gerekçesiyle yaptığımız şikayet yerinde bulundu. Antalya Cumhuriyet Savcılığı, İçişleri Bakanlığından soruşturma izni istedi" ifadesini kullandı.

- "Söz konusu kişi görevine iade edildi"

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada ise Başkan Türel'in hukukun üstünlüğü prensibine yürekten inandığı, bu doğrultuda yönetim anlayışını uyguladığı kaydedildi.

Bağımsız yargının verdiği her türlü karara saygılı oldukları ifade edilen açıklamada, "Zaman zaman katılmadığımız ve doğru bulmadığımız yargı kararları olsa da adalet karşısında boynumuz kıldan incedir ve yine uygulamak durumunda olduğumuzun bilincindeyiz" denildi. 

İdare Mahkemesinin kararı belediyeye tebliğinden sonra hukuk müşavirliğinin kararın uygulanması istemli yazı yazdığı, bu arada da dava ile ilgili yasal cevap hakkının kullanılması için yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasına ilişkin cevap dilekçesinin mahkemeye sunulduğu anlatılan açıklamada, mahkemenin belediyenin dilekçesini inceledikten sonra tekrar yürütmeyi durdurma kararı verdiği, bu doğrultuda yasal süre beklenilmeksizin söz konusu kişinin eski görevine iade edildiği, halen bu görevde olduğu bildirildi. 

- "Birçok suç duyurusu için uygulanan rutin bir işlem"

Büyükşehir Belediyesinin, İdare Mahkemesinin kararına Bölge İdare Mahkemesinde itiraz ettiği, henüz nihai kararın tesis edilmediği vurgulanan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"İdare yasal cevap hakkını kullandıktan sonra verilen karar, uygulama için yasal süresi dolmadan çok kısa sürede, 3 gün içinde uygulanmıştır. Hukuka ve yargıya saygılı olduğumuz bu uygulamadan da çok açık ve net olarak görülmektedir. Henüz Bölge İdare Mahkemesine yapılan itiraz hakkında bir karar verilmemişken, dosya esası hakkında mahkemece karar da verilmemişken idaremiz yürütmeyi durdurma kararını hukuka saygı çerçevesinde uygulamıştır. Buna rağmen ilgili şahıs savcılığa dilekçe vermiş ve rutin prosedür gereği savcılık soruşturma izni talep etmiştir. Bu her belediye için yapılan, birçok suç duyurusu için uygulanan rutin bir işlemdir. Kaldı ki başkan olarak Menderes Türel'in dava konusu işlemler ve suç duyurusuna konu edilen işler ile hiçbir ilgisi ve sorumluluğu bulunmamaktadır."

Konunun siyasi şov amacıyla çarpıtılarak yansıtıldığı bildirilen açıklamada, kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği, kişisel haklara haksız saldırı yapıldığı ifade edildi.