Antalya'da "Yöresel Ürünler Pazarı" açıldı

Antalya'da "Yöresel Ürünler Pazarı" açıldı
Antalya'da "Yöresel Ürünler Pazarı" açıldı
-Pazara, 52 ilden bin 800 ürünle 115 esnaf katıldı

ANTALYA (AA) -  Ziraat Ajansı ile Kırsal Kalkınma Derneği (KIRSALDER) tarafından düzenlenen ve 52 ilin yöresel ürünlerinin sergilendiği "Yöresel Ürünler Pazarı" Antalya'da açıldı.

Yöresel Ürünler Pazarı organizasyon sorumlusu Eray Can, Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezindeki açılışta yaptığı konuşmada, kırsalda yaşayan vatandaşların ürünlerini ulusala taşıdıklarını belirterek, süpermarketlerde görülemeyecek ürünlerin satışını yaptıklarını söyledi.

Can, 3 yıldır düzenledikleri etkinlikler sayesinde, yerli ürünlerin satışını artırdıklarını ifade ederek, "Antalya dışında diğer büyükşehir ve illerimizde de pazarlarımızı kuruyoruz. Ancak, büyükşehirlerimizde talebin daha fazla olduğunu görüyoruz. Antalya'da da 3. yılımız ve 20. pazarı açtık. Önceleri yılda 3 defa yapıyorduk, halkımızın talepleri doğrultusunda 5'e çıkardık" diye konuştu.

- "Esnafımız bu sistemde para kazanmaya başladı"

KIRSALDER Başkanı Sedat Kolcuoğlu da en büyük dileklerinin kırsalda üretilen ürünlerin pazar problemlerini çözmek olduğunu vurgulayarak, bu anlamda yöresel ürünler pazarının önemli bir ortam olduğunu belirtti.

Kırsalda üretilen ürünlere bu tip pazarlarda talep yaratılması, bunun ekonomik anlamda kırsal kesime yansıması ve bu organizasyonun Türkiye 'de yaygınlaşmasını istediklerinin altını çizen Kolcuoğlu, şunları kaydetti:

"Yöresel ürünler pazarları, yerel ürünlerimizin daha çok tüketilmesine vesile oluyor. Pazardaki tüm ürünler kırsalda müşteri bekliyordu. Bu tip organizasyonlar sayesinde, bu ürünlerimize talep çıkmaya başladı. Aslında bunu bir esnaf hareketi olarak da görüyoruz.  Esnafımız bu sistemde para kazanmaya başladı. Sadece Antalya'da değil, Türkiye'nin her ilinde bu tür organizasyonlar yapılıyor."

Kolcuoğlu, Antalya Down Sendromlular Derneği'ne de pazar içerisinde ücretsiz stant tahsis ettiklerini ifade ederek, burada down sendromlu gençlerin kendi ürettikleri ürünleri satacaklarını kaydetti.

Pazarda, 52 ilden bin 800 ürünün, 115 esnaf tarafından 26 Ocak tarihine kadar satışının yapılacağı öğrenildi.