Antalya'daki cinayet davası

Antalya'daki cinayet davası
Antalya'daki cinayet davası
- Manavgat ilçesinde geçen yıl 17 yaşındaki üvey kızını öldürdüğü öne sürülen kadınla annesinin yargılanmasına devam edildi

ANTALYA (AA) - Manavgat ilçesinde 17 yaşındaki üvey kızını öldürdüğü  iddia edilen kadın ve annesinin yargılandığı davanın altıncı duruşması yapıldı.

Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Fatma Anbar ve annesi Nazmiye Yurtyapan (84), tutuksuz sanık Hıdır Anbar ve taraf avukatları katıldı.

Fatma Anbar, savunmasında, hakkındaki suçlamayı kabul etmeyerek, olay saatinde eşiyle dışarıda bulunduklarını yineledi. İddianamede anlatılan birçok konunun gerçeği yansıtmadığını savunan Anbar, şu ifadeleri kullandı:

"Annem cezaevine girmeden önce çok sağlıklıydı. Ankara 'da evinde tek başına yaşıyor, bütün işleri kendi yapıyordu. Annemin şu anki haline bakılarak karar verilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Üstüme atılan suçlamayı kabul etmiyorum. Annemin savunmalarına itibar edilmesini istiyorum. Annem olayları olduğu gibi anlatmıştır. Benim olaylarla bir ilgim yoktur. Ben kocam Hıdır ile dışarıdaydım."

"Suçluyu kayırdığı" iddiasıyla tutuksuz yargılanan Hıdır Anbar da üzerine atılı suçlamayı kabul etmeyerek, önceki savunmalarını yineledi. Suçu eşinin işlemediğine emin olduğunu ifade eden Anbar, "Daha önceki yazılı savunmalarımızda bu hususu açıkça ifade etmiştik. Kanaatimce bu savunmalarımız dikkate alınmamış. Ben ve eşim suçsuzuz" diye konuştu.

Sanık Nazmiye Yurtyapan, torunu Dilek Anbar'ı kendisinin öldürdüğünü tekrarladı. Olay anında evde torunu ile yalnız olduğunu belirten Yurtyapan, "Olayı ben gerçekleştirdim. Daha sonra da kendilerine telefon açtım" dedi.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, Nazmiye Yurtyapan ve Fatma Anbar'ın üzerine atılı suçun mahiyeti, mevcut delil durumu, kuvvetli suç şüphesinin varlığı yüzünden tutukluluk hallerinin devamına ve duruşmanın ertelenmesine karar verdi.

Duruşma sonrası gazetecilere açıklama yapan Fatma Anbar'ın avukatı Mustafa Ceylan, davanın artık karar aşamasına geldiğini söyledi. Suçlamaları kabul etmediklerini vurgulayan Ceylan, şunları kaydetti:

"Bizim geçen celsede de ısrarla üzerinde durduğumuz keşif ve CD çözüm tutanaklarının tamamının incelenmesi, bu celsede de heyet tarafından reddedilmiştir. Duruşma 9 Temmuz'a ertelendi. Tutukluluk halleri devam etmektedir. Bu süre dahilinde yazılı olarak son savunmalarımızı yapacağız. Daha sonra da dava karara çıkacak." 

Manavgat ilçesinde geçen yıl 14 Temmuz'da, Hıdır-Fatma Anbar çiftinin evlatlık edindiği Dilek Anbar, evde ölü bulunmuş, olayla ilgili üvey anneannesi Nazmiye Yurtyapan tutuklanmıştı. Yurtyapan, kendisine bıçak çektiğini iddia ettiği Anbar'ı eşarpla boğduğunu söylemişti. 

İlçe Emniyet Müdürlüğünce yürütülen çalışmanın ardından Fatma Anbar da üvey kızını öldürdüğü iddiasıyla 20 Mart 2015'te tutuklanmıştı.